Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tüketici Güveni Eylül’de Dört Ayın En Düşüğüne Geriledi

ABD’de tüketici güveni, enerji fiyatlarındaki artış ve yüksek faiz ortamında art arda ikinci ayında düşüş kaydetti. Ayrıntılar geliyor...
ABD Tüketici Güveni Eylül’de Dört Ayın En Düşüğüne Geriledi

Conference Board tarafından ABD’nin Eylül ayı tüketici güveni verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre artan gaz fiyatları ve yüksek faiz oranları, Eylül ayında ekonomik belirsizliğin artmasına katkıda bulunarak tüketici güvenini zayıflattı. Temel gösterge böylece son dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Conference Board’un Tüketici Güven Endeksi, bir önceki ay yukarı yönlü revize edilen 108,7 seviyesinden Eylül ayında 103’e düşerek art arda ikinci ayda da düştü. Conference Board verilerine göre endeks bu yılın en düşük ikinci seviyesinde, Mayıs ayındaki 102,5 değerinin biraz üzerine çıktı.

Conference Board baş ekonomisti Dana Peterson yaptığı açıklamada, “Tüketiciler genel olarak artan fiyatlar, özellikle de yiyecek ve benzin fiyatlarıyla meşgul olmaya devam etti. Tüketiciler ayrıca siyasi durum ve yüksek faiz oranlarıyla ilgili endişelerini de dile getirdi.” ifadelerini kullandı.

Peterson, tüketici güvenindeki düşüşün tüm yaş gruplarında, özellikle de hane geliri 50.000 dolar veya daha fazla olan tüketiciler arasında belirgin olduğuna dikkat çekti. Resesyonun “biraz muhtemel” veya “çok muhtemel” olduğuna inanan ankete katılan tüketicilerin oranı, Ağustos ayında düştükten sonra Eylül ayında arttı.

Yüksek enflasyon ve faiz oranları, kredi kartı borçları, yavaşlayan iş gücü piyasası ve öğrenci kredisi ödemelerinin geri dönüşüyle ​​birlikte tüketiciler artan olumsuzluklarla karşı karşıya kalıyor.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu