Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tüketici Güveni Düşüşte, Resesyon Riski Gündemde!

ABD tüketici güven endeksi Temmuz ayı ile beraber art arda üçüncü düşüşünü yaşadı. Enflasyon ve FED politikasının tüketiciler üzerindeki baskısı ortaya serildi.
ABD Tüketici Güveni Düşüşte, Resesyon Riski Gündemde!
HABER GİRİŞ

The Conference Board tarafından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tüketici güveni açıklandı. Rapora göre ABD’de tüketici güven endeksi Haziran’da 98,7’de (98,4’e revize edildi) seyrederken Temmuz ayında 95.7’ye geriledi.

Tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerine dayanan mevcut durum endeksinde de 5,9 puanlık gerileme görüldü. Geçen ay 147,2 olan endeksin 141,3’e düştüğü belirtildi.

Tüketicilerin gelir, iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan beklenti endeksi 65.8’den 65.3’e geriledi.

Mart 2013’den beri en düşük seviyesini Haziran’da gören beklenti endeksi Temmuz ayında düşüşünü sürdürdü.

ABD Tüketici Güveni Verisi
Kaynak: The Conference Board

The Conference Board’dan Lynn Franco, endekse ilişkin açıklamalarda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Franco düşüşün mevcut durum endeksindeki gerilemeden kaynaklandığını belirtti. Bu durumun üçüncü çeyreğin başında görülen büyümenin yavaşladığına dair bir işaret olduğunu aktardı.

Beklenti endeksinin nispeten sabit kaldığını yine de 80’lik bir okumanın epey altında olduğuna dikkat çekti.

Ekonomist Franco: Önümüzdeki 6 Ay İçin Sert Rüzgarlar Hakim!

Resesyon riskinin devam ettiğini belirterek, enflasyonla ilgili endişeler yüzünden tüketici üzerinde baskıların oluştuğunu ifade etti. Franco artan gaz ve gıda fiyatlarının da karamsar bir durum yarattığını ekledi.

Franco, ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltmesine atıfta bulundu. FED politikasıyla tüketicilerin araba, ev ve beyaz eşya satın alma niyetlerinin Temmuz ayında daha da geri çekildiğine işaret etti.

Lynn Franco son olarak; “Geleceğe bakıldığında, enflasyon ve ek oran artışlarının önümüzdeki altı ay boyunca tüketici harcamaları ve ekonomik büyüme için güçlü rüzgarlar oluşturmaya devam etmesi muhtemel.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın