Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tüketici Güveni 3 Aylık Düşüşün Ardından Yükselişe Geçti

Conference Board, ABD tüketici güveni ve diğer endeksleri paylaştı. Endekslerde iyileşmeler görüldü. Direktör Lynn hangi yorumlarda bulundu?
ABD Tüketici Güveni 3 Aylık Düşüşün Ardından Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ

Conference Board, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ağustos ayı tüketici güvenini açıkladı. Art arda üç aylık düşüşün ardından Ağustos’ta artan tüketici güven endeksi, Temmuz ayındaki 95,3’ten 103,2’ye çıktı. ABD’deki tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini içeren Mevcut Durum Endeksi, geçen ayki 139,7 değerden 145,4’e yükseldi.

Ekonomik durgunluk endişelerine ve üç aylık düşüşe rağmen Ağustos endekslerindeki pozitif hareketlilik dikkat çekti. Temmuz ayında 65,6 olan tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan Beklentiler Endeksi de artarak 75,1’e çıktı.
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Konferans Kurulu Ekonomik Göstergeler Kıdemli Direktörü Lynn, üç ay üst üste düşüşten sonra Ağustos’ta artan tüketici endeksiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Lynn, “Mevcut durum endeksi, Mart ayından bu yana ilk kez artış gösterdi. Beklentiler Endeksi de Temmuz ayındaki 9 yılın en düşük seviyesinden yükselişe geçti.” dedi.

Buna rağmen Beklentiler Endeksi’nin 80’in altında kalarak ekonomik durgunluk risklerine işaret etmeye devam ettiğini belirtti.

Temmuz ayındaki azalmalardan sonra satın alma niyetlerinin arttığını, tatil girişimlerinin 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Lynn, gelecek dönemlerle ilgili tahminlerini de belirtti. Ağustos ayındaki güven artışının harcamaları desteklemeye yardımcı olabileceğini, ancak enflasyon ve ek faiz artışlarının kısa vadede ekonomik büyüme için hala risk oluşturduğunun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın