Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Teknoloji Hisselerinde Dot-Com Performansını Andıran Görünümler!

ABD hisse senedi piyasalarında ciddi performans sergileyen teknoloji hisse senetleri, dot-com senaryosunu akıllara getiriyor. Gelişmenin ayrıntıları şöyle;
ABD Teknoloji Hisselerinde Dot-Com Performansını Andıran Görünümler!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Büyük teknoloji şirketlerinden oluşan bir grup tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak, dördüncü çeyrek dönemin ardından yatırımcıların yazılım ve çip şirketlerine olan inancını teyit eden performans ile dikkat çekiyor.

S&P 500 bilgi teknolojisi sektörü, Pazartesi günü Ekim ayından bu yana ilk rekorunu kapattı ve son sekiz seansta yedinci kez tırmanış serisini tamamladı.

68 teknoloji hisse senetleri grubu, daha geniş endekslerden biraz daha hızlı taze bir kapanış rekoru kırdı. S&P 500, son rekorunun %1.2 altındayken, teknoloji yüklü Nasdaq Composite son zirvenin %1.9’ seviyesine ulaştı.

Yatırımcının Görece Risk Varlıklarına Dönüşü

ABD Yatırımcısı Riskli Varlıklara OdaklandıYatırımcılar bu yılın başlarında hızlı büyüyen şirketlere geri döndükçe, teknoloji hisseleri en iyi performans gösterenler arasında yer almaktaydı. S&P 500 teknoloji grubu, daha geniş bir endeks için %16’lık bir avansla 2019’da ciddi bir ivme kazandı. Dow Jones Market Data’ya göre, sektörün şimdiye kadarki bir yıla en iyi başlangıcı bu performans oldu.

ABD ve Çin’in bir ticaret anlaşması imzalaması ve Federal Rezerv’in (FED) faiz oranlarındaki artışa dikkat çekmesiyle birlikte, yatırımcılar son yıllarda sürekli satışları yükselten şirketleri tercih etti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu hisse senetleri geçen sonbahardaki dalgalanma sırasında düşüş göstermişti, ancak yatırımcılar daha riskli sektörleri benimsediğinde geri dönüşler dikkat çekiyor.

Baron Capital Opportunity Fund’ı yöneten Michael Lippert  holdinglerin teknoloji ve internet şirketleri hisse senetleri bulundurduğunu ifade etti.

Dot-Com Sahnesi Hatırlanıyor

Dot Com Senaryosu AkıllardaDow Jones Market Data verilerine göre Pazartesi günkü kayıtlar, S&P teknoloji sektörünün Temmuz 2017’den bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesi yolunda en uzun çizgisini aldı. Bundan önceki kayıt, dot-com balonunun yüksekliğinde gözlenmişti ve 17 yıl önceydi.

Tabi teknoloji hisse senetleri bu yılki rallinin bir parçası olarak yükselen tek grup değil. S&P 500’ün 11 sektöründen altısı yıl içinde en az %15’lik bir artış sağladı ve her grup en az %6.4 oranında gelişim gösterdi.

Apple Inc. ve Microsoft Corp., dünyanın en büyük şirketi ünvanını desteklemek için teknoloji sektörünün daha da güçlenmesine yardımcı oluyor. Apple hisseleri performansına %27 oranında geri döndü ve iPhone üreticisine 944 milyar dolarlık bir piyasa değeri getirdi. Microsoft’un hisseleri %18 artış kaydederek, yazılım devinin pazar sınırını 920 milyar dolara ulaştırdı.

Alphabet Inc. ve Facebook Inc. geçtiğimiz yıl teknoloji grubundan iletişim hizmetleri sektörüne taşındıktan sonra, yarı iletken ve yazılım üreticileri 2019’da ticari gerilimlerdeki çözülme olarak daha da yükseldi. PHLX Yarı İletken Endeksi %28 genişledi ve Xerox Corp.’dan Nvidia Corp.’a kadar birçok yazılım şirketi bu yıl için %40’ın üzerinde bir görünüme kavuştu.

FAANG Ötesi İştah

FAANG Hisse Senetlerinin Ötesindeki Stoklar da Dikkat ÇekiciAmazon.com Inc. ve Netflix Inc. dahil olmak üzere diğer büyük isimdeki internet stokları S&P teknoloji grubuna dahil değil. Amazon tüketici sektöründe ve Netflix de iletişim hizmetleri grubunda yer almakta.

Teknoloji sektörünün, sevilen FAANG hisse senetlerinin çoğunun olmasa bile gücü (Apple’ı da içeriyor, ancak Facebook, Amazon, Netflix ve Google’ı dışlıyor), daha az haberci olan yarı iletken ve yazılım şirketleri için yatırımcı iştahını göstermekte olduğu düşünülebilecek bir tablo.

Gruplara Bakış

Sektör Gruplarına Dair AyrıntılarNasdaq Kompozit ile rekordan daha da uzak olan sektör, aynı zamanda en sık teknoloji ve daha ince S&P teknoloji sektörü ile ilişkili olan daha geniş endeksin kompozisyonundaki farklılıkları vurgulamakta.

Teknoloji hisseleri, Nasdaq’a göre pazar başlığı ağırlıklı Nasdaq Kompozit’in %46’sını meydana getirmekte, ancak tüketici hizmetleri ve sağlık hizmeti hisse senetlerinin her biri %10’dan fazlasını oluşturuyor.

Comcast Corp. ve PepsiCo Inc., teknoloji şirketi olmayan en büyük bileşenlerin arasında yer alanlardan.

Teknolojinin yıla başlamak üzere neredeyse kesintisiz yükselişine rağmen, bazı analistler grubu test etmek için ilk çeyrek kazanç sezonunu bekliyorlar. FactSet verilerine göre, S&P teknoloji sektörünün bir önceki yıla göre %11, gelirlerde ise %1 düşüş kaydetmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.