Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tarım Dışı İstihdam Haziran’da Beklentinin Altında Kaldı

FED’in para politikasına dair olası kararlarını tahmin edebilmek için en önemli ekonomik verilerden biri olan ABD tarım dışı istihdamı Haziran raporu geldi.
ABD Tarım Dışı İstihdam Haziran’da Beklentinin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Perşembe günü açıklanan ADP özel istihdam verilerinin 497 binle güçlü artış göstermesinin ardından, gözler bugünkü tarım dışı istihdam rakamlarına çevrilmişti. Hem yurt içi hem yurt dışı piyasaların yakından izlediği kritik veri açıklandı.

ABD’de tarım dışı istihdam Haziran ayında 209 bin kişi artış gösterdi. Piyasanın tahmini 225 bin artış olmasıydı. Mayıs ayında ise tarım dışı sektörde 339 bin işe alım gerçekleşmiş ve piyasanın 180 bin artış beklentisinin çok üzerinde açıklanmıştı.

Söz konusu veri ABD Merkez Bankası’nın (FED), faiz kararı konusunda yol haritası niteliği taşıyor. Geçtiğimiz gün yayımlanan tutanaklarda yılın geri kalanında yapılacak toplantılar için faiz artışı vurgusu yapılmıştı.

İstihdam piyasasının güçlü seyretmesi, piyasada faiz artışı beklentisinin daha da artmasını sağlıyor. Bu bakımdan bugün gelen verinin beklentinin altında kalması dünkü güçlü özel sektör istihdamıyla oluşan beklentiyi dengeledi denilebilir.

İşsizlik oranı yüzde 3,4’ten yüzde 3,7’ye çıktı. 27 hafta ve daha uzun süredir işsiz olanlar, 1,1 milyon kişiyle toplam işsizlerin yüzde 18,5’ini oluşturdu.

GCM Yatırım Banner

Haziran ayında işgücüne katılma oranı dört aydır değişim göstermeyerek yüzde 62,6 açıklandı. Ekonomik nedenlerle yarı zamanlı istihdam edilenlerin sayısı 452.000 kişi artarak 4,2 milyon oldu.

Söz konusu dönemde ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0,4 artışla yüzde 0,3 beklentisinden fazla gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın