Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tahvil Getirilerindeki İnversiyonun Yakın Takibi ve Verim Hareketlerinin Değerlendirilmesi

ABD Hazine kıymetlerinde ters orantıda hareketleri ile korku salan tahvil verimlerinin ayrıntılı biçimde değerlendirilmesi;
ABD Tahvil Getirilerindeki İnversiyonun Yakın Takibi ve Verim Hareketlerinin Değerlendirilmesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD devlet tahvili fiyatları Salı gününe doğru yükseldi. Yatırımcılar küresel ekonomik büyümenin baş döndürücü güçlüklerle karşı karşıya kaldığına dair işaretler üzerine güvenli varlık aradı.

10 yıllık hazine bonosunun göstergesindeki verim, %2.496’dan % 2.478’e gerilemişti. Bu performansın ardından üç seans daha yüksek verim elde etmişti. An itibarıyla kıymetin verimi %2.519 seviyesine yükseldi. Bu da %1.60’lık bir genişleme ifade ediyor.

2 yıllık tarafta ise %1.16’lık bir artış ile %2.335 seviyesinde gözlenen verim mevcut. Her iki kıymetin performansı da Mart ayının 20’si civarında çizilen grafikler seviyesine yükselmiş durumda.

Yakın Mercekteki Avustralya

Odaklanılan Avustralya VerileriTahvil fiyatlarının artmasıyla birlikte azalan verim, Avustralya Merkez Bankası’nın Salı günü, ekonomik büyümeyi daha destekleyici olabilecek politikalara yönelttiğine işaret ettiğini ifade ediyor. Birçok yatırımcı, ABD ile olan çözülmemiş ticaret gerginliklerinde büyümenin yavaşladığı Çin’le olan ticari bağları nedeniyle Avustralya’yı yakından izlemekteydi.

Avustralya tarafında 2015’te %2.0, 2016 sonlarına doğru %1.75 ve 2016 Ağustos ayından bu yana %1.50 faiz oranı kaydediyorduk. Enflasyon oranı ise Ocak ayında yıllık bada %1.8’e gerilerken, fikir birliğinden çıkan beklenti ise %1.7 düzeyinde gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Gündemi ve İnversiyon

Brexit Süreci ve Ters Orantıda Gelişen ABD Kıymetleriİngiltere Başbakanı Theresa May, son tarih uzatma talebinde bulunacağını ve muhalefetteki İşçi Partisi ile onay kazanacak bir anlaşma imzalamaya çalışacağını söyledi. Bu, yatırımcılar için önemli görülüyor çünkü İngiltere ile Avrupa Birliği arasında karşılıklı olarak kabul edilebilir şartlar olmadan yapılan bir ayrım, her iki taraf için de büyüme beklentilerine zarar verebilecek düzeyde.

Ticaret Departmanı Salı günü, en az üç yıl sürecek şekilde tasarlanan dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Şubat ayında anket sonuçlarına göre ekonomistlerin öngördüğü %2.1’lik düşüşle karşılaştırılması sonucunda negatif bir tablo ile dikkat çekti.

29 Mart’ta uzun vadelilerin kısa vadeli oranının üzerine çıktıktan sonra (inversiyon) üç aylık Hazine bonosu faiz oranının üzerinde tutulan 10 yıllık not üzerindeki verim Yatırımcılar ve FED yetkilileri tarafından yakından izlenmekte. (Kısa vadeli oranlar genellikle durgunluktan önceki uzun vadeli fiyatları aşıyor.)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.