Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DXY ve Michigan Tüketici Hassasiyeti Işığında USD/TRY İncelemesi

ABD Dolar Endeksi (DXY) ve dolar üzerinde öncü gösterge olarak okunan Michigan Tüketici Hassasiyeti endeksi ile USD/TRY'ye spot ve vadeli taraftan bakış.
DXY ve Michigan Tüketici Hassasiyeti Işığında USD/TRY İncelemesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şubat performansında 97,16 seviyesini tepe bellemiştik. Buradan başlayan salınımda 95,96 seviyesi de dip olarak ele alınmıştı. Ancak Mart sonuna doğru 97,67 seviyesi yukarı yönde güncellediğimiz tepe nokta oldu. Anlık veride ise %0.27 düzeyinde bir gevşeme ile 97,10 seviyesi karşımızda.

ABD tarafında öncü göstergelerde takip ettiğim Dolar tarafında olası güçlenme ve zayıflamaların sinyalini veren Michigan Tüketiri Hissiyatı verisi Şubat’ın son verisinde 95,8 beklentisine karşılık 93,8 olarak güncellenmişti.

Mart ilk verisinde 95,3 beklentisinin üzerinde 97,8 olarak açıklanan değişim, Mart ikinci veride 97,8 olarak beklenirken 98,4 oldu. Veriler örtüşüyor, DXY tepesi ve Michigan sinyali… Nisan ilk veride 97,5 beklenen hissiyatı yakından takip ediyoruz.

USD/TRY’ye Michigan ve DXY Işığı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==ABD Dolar Endeksi zaten önemli bir endeks idi. Son zamanlarda dillerden düşmez oldu. Ki bu pek de doğru. Endeks ABD Dolarını 6 ülke para birimine karşı izliyor sonuçta, bir gösterge mahiyetinde de TL ile karşılaştırılıyor elbette.

USD/TRY’de DXY’nin zayıflama performansı ve Michigan Tüketici Hassasiyeti beklentisindeki düşük görünüm TL’de olası bir güçlenmeyi öne çıkarabilir. Politik tarafta öngörülenin dışında bir süreç yaşanmaması halinde Türk lirasında normalleşen swap faizleri ile desteklenen bir TL performansı izlenebilir.

GCM Yatırım Banner

Güncel dolar kurunu takip etmek için tıklayınız!

Saatlik bazlı 50 günlük hareketli ortlama 5,5879 seviyesinde, aynı ortamla günlük bazda ise 5,43’te. Bu seviyelerin altındaki performans sırası ile kısa ve orta vadeli destekler arasında yer alabilir.

Döviz Kontratında Durum Ne?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Nisan vadeli döviz kontratı (F_US0419 iş kodlu) 2 Nisan işlemlerinden %2.10 değerlenme ile ayrılmıştı. Bugünkü işlemlerinde kontrat %0.13’lük değer kaybı ile 5,7135 seviyesinden işlem almakta. Nisan vadeli döviz opsiyonunu 5,6950 seviyesinde değerlendirilebilecek denge noktasında gözetliyoruz.

5,6471 noktası yorumlanan ilk destek olarak takip edilebileceği gibi 5,5630’da da ikinci destek karşımıza çıkabilir. Destekler arası makas yüksek görülüyor bu da spot taraf volatilitesinin kaynağında öne çıkıyor. Yani risk biraz yüksek. 

Direnç tarafında 5,7786 seviyesinde olası bir durak gözlenebilir 5,7500 psikolojik bir eşik olarak ele alınmakta. Yukarı taraftaki ilk durak sert kırılırsa 5,8260’da karşılaşılma ihtimalini artıracak olan bir diğer direnç olarak öne çıkmakta.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.