Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tahvil Faizleri Yeniden Atağa Geçti

Yatırımcılar ekonomik verileri değerlendirirken ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 16 yılın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Detaylar haberde;
ABD Tahvil Faizleri Yeniden Atağa Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine tahvilleri, Çarşamba günü yatırımcıların son ekonomik verileri sindirmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarına ilişkin görünümü değerlendirmesi sürecinde karışık bir seyir izledi.

ABD Tahvil Faizleri Yükselişte

10 yıllık Hazine tahvili faizi 1 baz puanın üzerinde artışla yüzde 4,853 seviyesine kadar yükseldi (haber yazımı itibarıyla yüzde 4,845) ve Ekim ayının ilk günlerinde görülen 16 yılın en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.

Bu arada, 2 yıllık Hazine getirisi, Salı günü en son 2006’da görülen seviyelere ulaştıktan sonra 1 baz puandan fazla düşüşle yüzde 5,193 seviyesinde (haber yazımı itibarıyla yüzde 5,199) işlem gördü.

Yatırımcılar, son haftalarda FED’in para politikasında izleyeceği yola ilişkin belirsizlik artarken yeni ekonomik verileri değerlendirdi.

Salı günü açıklanan Eylül ayı perakende satış rakamları aylık yüzde 0,7 artış gösterdi. Dow Jones anketine katılan ekonomistlerin beklentisi olan yüzde 0,3’ün çok üzerinde olan bu oran, tüketicilerin yüksek faiz oranları ve diğer ekonomik baskılar karşısında direnç gösterdiğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Veriler, faiz oranlarının görünümüne ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirirken bazı yatırımcılar bunu, faiz oranlarının daha da artırılabileceğinin ya da en azından daha uzun süre yüksek tutulabileceğinin bir göstergesi olarak gördü.

CME Group’un FedWatch aracına göre piyasalar hala FED’in bir sonraki kararını 1 Kasım’da açıkladığında faizlerin sabit bırakılacağını yüzde 86,8 ihtimalle fiyatlıyor. Ancak Aralık ayında faiz artışı olasılığı, Salı günkü verilerin ardından yükseldi.

CME FED Watch 18 Ekim
Kaynak: CME Group

Birçok FED yetkilisi, son günlerde ve haftalarda, özellikle yüksek Hazine getirilerinin daha sıkı ekonomik koşullara katkıda bulunması nedeniyle, Merkez Bankası’nın faiz artırımını tamamlamış olabileceğini belirtti.

Bu hafta FED Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere politika yapıcılardan daha fazla yorum bekleniyor ve yatırımcılar, politika beklentileri hakkında ipuçları için onların yorumlarını gözlemliyor. Gelecek ekonomik verilerin, hem yatırımcıların hem de FED yetkililerinin görüşlerini etkileyebileceği belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.