Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tahvil Faizinde Kritik Direnç Beklentisi! Uzmanlar Yorumladı

ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine tahvil getirisi için yüzde 3 direncinin kırılması an meselesi. Kritik noktanın aşılmasına ilişkin beklentiler ve son durum şöyle;
ABD Tahvil Faizinde Kritik Direnç Beklentisi! Uzmanlar Yorumladı
HABER GİRİŞ

ABD’nin gösterge 10 yıllık Hazine getirisi, dünyanın en büyük ekonomisinde tırmanan enflasyonla yükselişi sürdürüyor. Ocak ayında yüzde 7,5 ile 40 yılın zirvesine ulaşan ABD enflasyonu sonrası ilk kez yüzde 2’yi aşan ABD Hazine kağıdı getirileri, buradan sonra yeni eşikler aşarak arttı.

Geçen hafta yüzde 3’e yönelen Hazine getirisi, yeni haftaya hafif geri çekilmeyle başlasa da kritik direncin kırılması bekleniyor. Uzmanlar bunun ne anlama geldiğini değerlendiriyor.

ABD Hazine Kağıdı Getirilerinde Geri Çekilme!

ABD Hazine Kağıdı Getirilerinde Geri Çekilme!
KAYNAK: MarketWatch

Gösterge 10 yıllık ABD tahvil getirisi, geçen hafta yüzde 2,97 ile 3 yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesini gördü. Geri çekilme, küresel büyümeye ilişkin endişelerin, daha hızlı FED politika sıkılaştırma beklentilerinden ağrı basmasıyla yönlendirildi.

IMF ve Dünya Bankası son tahminlerinde küresel ekonomik büyüme öngörülerini düşürürken uzmanlar aşağı yönlü revizyonların devam edeceği konusunda uyardı.

Piyasalar tahminlerle yönlendirilirken 10 yıllık tahvil getirisi, yeni haftaya düşük başladı. Cuma günü en yüksek yüzde 2,97’ye çıkıp yüzde 2,91’le günü tamamlayan Hazine kağıdı, seans açılışını yatay yaptı. Yazım sırasında hafif ekside işlem görürken gün içi aralığı yüzde 2,81 – 2,89 oldu.

GCM Yatırım Banner

10 Yıllık Hazine Tahvil Getirisi Yüzde 3’ü Aşması Ne Anlama Geliyor?

10 yıllık Hazine tahvil getirisi, geçen hafta üç yıldan fazla bir sürenin en yüksek noktası olan yüzde 2,97’yi gördü. Yükseliş, 10 yıllık getirinin 2022’ye başladığı yüzde 1,6’lara kıyasla büyük bir sıçrama oldu. Bu durum, getiri her türlü ipotek ve kredi oranlarının ölçütü olarak kabul edildiği için büyük önem taşıyor.

Savaşın alevlendiği enflasyon, ekonomik büyüme endişeleri ve FED’in para politikasının resesyon yaratabileceğine yönelik beklentiler tahvil getirisini yükseltti.
Çünkü yatırımcılar, ters bir ilişkiye sahip oldukları için getirileri yükselten bir hamleyle Hazine kağıtlarını satıyorlar.

Uzmanlar artan getirilerin bir sonucunun, tüketici kredileri ve ipotekler gibi borç üzerindeki yüksek maliyetler olduğunu söyledi.

Schroders Yatırım Stratejisti Whitney Sweeney, daha yüksek 10 yıllık getirinin üniversite kredileri üzerindeki etkisinin, önümüzdeki öğretim yılı için federal kredi alan öğrenciler tarafından hissedileceğini belirtti.

Ayrıca özel değişken oranlı öğrenci kredilerinin 10 yıllık Hazine getirisi arttıkça artmasının bekleneceğini ekledi. Buna ek olarak ipotek oranlarının da 10 yıllık ile uyumlu hareket etme eğiliminde olduğunu ve yılın başından beri ipotek oranlarında önemli bir artışın kaydedildiğini belirtti.

ING stratejisti Antoine Bouvet, devlet borcundaki daha yüksek faiz oranlarının aynı zamanda sabit getirili menkul kıymetlere yerleştirilen tasarruflardan daha yüksek getiri anlamına geleceğini söyledi.

Ancak borsa yatırımları açısından Bouvet, daha fazla borç tutma eğiliminde şirketlere sahip sektörler için muhtemelen daha zorlu bir ortam oluşturacağını ekledi. Getiriler yüzde 3’e yaklaşırken hem nakit hem de tahvillerin çok fazla risk almadan daha fazla ödeme alındığı için daha çekici alternatifler haline geldiğini belirtti.

Sweeney, özellikle daha kısa vadeli tahvillerin faiz artışları zaten fiyatlandırıldığı için daha çekici görünebileceğini aktardı. Wells Fargo stratejisti Zach Griffiths, hisse senetlerine yatırım yaparken şirketlerin gelecekteki nakit akışları için daha yüksek getirilerin ne anlama geldiğini anlamanın önemini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.