Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Senatosunda 30 Yıl Sonra İlk Silah Kararı!

Silah kullanımı hakkında endişelerin artmasıyla ABD Senatosu, otuz yılın ilk önemli yasasını onayladı. Detaylar haberde;
ABD Senatosunda 30 Yıl Sonra İlk Silah Kararı!
HABER GİRİŞ

Kişisel silahlanma oranları ve ülkedeki saldırılarla son dönemde sık sık gündeme gelen ABD, beklenen silah güvenliği önlemleri paketini açıkladı.

ABD Senatosu’nda, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler silah düzenlemesi yasasını kabul etti. Senato Genel Kurulu’ndaki oylamada 33 Cumhuriyetçi senatör “hayır” oyu, 65 senatör “evet” oyu kullandı.

Tasarının, otuz yıl içinde geçirilen ilk önemli silah kontrol yasası olduğu aktarıldı.

Oylama yapılmadan önce söz alan Demokratik Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer; “Bu, silah şiddetinin ulusumuzu etkileme biçimleri için her derde deva değil, ancak doğru yönde çok geç kalınmış bir adımdır” şeklinde konuşma yaptı.

Biden’ın İmzası Gerekecek

Temsilciler Meclisi’nden de onay alınması halinde tasarının yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzası gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Biden, düzenleme senatodan geçtikten sonra yaptığı konuşmada yasayı onaylayacağı mesajını verdi.

Konu ile ilgili Biden, iki partinin fikir birliği kurduğu silah yasanının Amerikalıların korunmasına yardımcı olacağını söyledi. Okullarda ve topluluklarda çocukların daha güvende olacağını ifade ederek, “Temsilciler Meclisi bu iki taraflı tasarıyı derhal oylamalı ve masama göndermelidir” dedi.

Aile İçi Şiddet Sabıkası Olanlara Sınır Getirilecek

Düzenlemede, silah sahipliği ile ilgili bazı kısıtlamalar yer alıyor. Silah sahibi olmak isteyenlerin geçmiş kontrollerinin sıkılaştıracağı öngörülüyor.

Buna göre daha önce aile içi şiddet sabıkası olan bireylerin silah almasına kısıtlamaların getirilmesi düşünülüyor.

Haziran ayının başında “silah reformu” Temsilciler Meclisi’ne sunulmuş, otomatik silah satın alma yaşını 18’den 21’e çıkaran yasa tasarısı onaylanmıştı.

Yaş sınırının yükseltilmesinin ardından Cumhuriyetçi ve Demokrat toplam 20 senatör, silah kontrolü ile ilgili olarak çerçeve anlaşmasına varmıştı. Bu anlaşmada; 21 yaşın altındakiler için daha sıkı kontroller, okullardaki güvenlik tedbirlerinin artırılması ve ruh sağlığı için gerekli finansman desteği yer almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.