Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Rusya’ya Meydan Okudu: Nükleer Şantaja Boyun Eğmeyeceğiz!

ABD'nin Rusya Büyükelçisi, Moskova'dan yaptığı açıklamada ABD'nin nükleer şantaja boyun eğmeyeceğini ve Putin'in yenilmesi için her şeyin yapılacağını belirtti. İşte detaylar;
ABD Rusya’ya Meydan Okudu: Nükleer Şantaja Boyun Eğmeyeceğiz!
HABER GİRİŞ

ABD’nin Rusya Büyükelçisi John Sullivan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un nükleer savaş riskinin göz ardı edilemezliği konusundaki açıklamalarına sert tepki gösterdi.

CNN’e konuşan Sullivan, günlerdir tartışılan Lavrov’un açıklamalarını “nükleer şantaj” olarak nitelendirdi.

ABD Nükleer Şantaja Boyun Eğmeyecek!

“Nükleer şantaja boyun eğmeyeceğiz” diyen ABD Büyükelçisi, Rusya’nın potansiyel nükleer silah kullanımına dair söylemin son zamanlarda dramatik bir şekilde sorumsuzca arttığını söyledi.

Ancak savaş öncesi söylemlere atıfla ABD ve NATO’nun Ukrayna’yı desteklemeye devam etmesi halinde nükleer çatışmanın çıkabileceğine ilişkin yorumların yeni olmadığını da ekledi.

Nükleer savaş tehditlerine müsamaha gösterilmeyeceğini dile getiren Sullivan, ABD’nin ABD’ye karşı nükleer saldırganlığı caydırmaya hazır olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

ABD-Rusya İlişkileri Olabileceği Kadar Kötü!

İki ülkenin arasındaki ilişkiler ABD’nin Ukrayna’ya verdiği destek ve diğer Batı ülkelerine Rusya’ya yaptırım çağrılarını sürdürmesiyle iyice gerilmişken Sullivan, bu konuya da değindi.

Büyükelçi, Washington ile Moskova arasındaki ilişkinin mutlak en düşük noktasında olduğunu söylemese de durumun olabildiğince kötü olduğunu kaydetti.

“2020 Ocak ayında buraya geldiğimde ABD-Rusya ilişkileri kötüydü ve o zamandan beri daha da kötüye gitti” diyen Sullivan, Moskova’dan verdiği röportajda Rus hükümetiyle çok az iletişim kurduğunu belirtti.

İletişimlerinin gözaltına alınan ABD vatandaşlarına ve Rus hükümetinin sert kısıtlamaları altındaki ABD büyükelçiliğinin işleyişine odaklandığını dile getirdi.

Çarşamba günü Amerikalı Trevor Reed ile ABD’de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle 20 yıl hapis cezası alan Rus pilot Konstantin Yaroşenko takas işlemi gerçekleştirilmişti. Türkiye’nin arabuluculuğunda Ankara’da gerçekleştirilen takas işlemi sonrası Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rolü nedeniyle teşekkür etti.

Trevor Reed serbest bırakılırken Brittney Griner ve Paul Whelan da dahil diğer Amerikalılar gözaltında tutuluyor. Sullivan, Trevor davasının sadece bir adım olduğunu belirterek diğer Amerikalılar için çalışmaların süreceğine işaret etti.

Ukrayna’daki Savaş Putin’in Kararıyla Sona Erecek!

Ukrayna’daki Rus savaşı hakkında Sullivan, acımasız çatışmayı sona erdirmenin tek bir adama bağlı olduğunu belirterek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e işaret ederek şöyle dedi:

“Bu savaş Başkan Putin’in kararıyla başladı ve onun kararıyla sona erecek.”

ABD’nin bu kararın Putin’in kendisi ve hükümeti için stratejik bir yenilgi olmasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın