Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Rusya-ABD Takası için Erdoğan’a Teşekkür Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin, bugün bir kez daha görüştü. Görüşmede Putin, Rusya ile ABD arasında gerçekleştirilen takas için Erdoğan'a teşekkür etti. İşte detaylar;
Putin Rusya-ABD Takası için Erdoğan’a Teşekkür Etti
HABER GİRİŞ

Dün görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün bir kez daha telefonda görüştü. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede Rusya ve ABD arasında dün Türkiye’de gerçekleşen takasın yanı sıra Ukrayna’daki savaşa dair gelişmeler ele alındı.

Putin görüşmede, Rus pilot Konstantin Yaroshenko ile Amerikan deniz piyadesi Trevor Reed’in Milli İstihbarat Teşkilatı’nın koordinesi ve gözetiminde dün ülkemizde gerçekleşen takası dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Erdoğan da Türkiye’nin bu takasa aracılık etmesinin barışa, diyaloğa ve işbirliğine verdiği önemin nişanesi olmasının yanı sıra arabuluculuk misyonu açısından da anlamlı olduğunu belirtti.

Mili İstihbarat Teşkilatı’nın takas sürecinde üstlendiği role işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihbarat birimleri arasındaki eşgüdüm ve yakın diyaloğun devam ettirilmesi gerektiğini; bunun bölgedeki insani trajedilerin önüne geçilmesine ve istikrar ortamının sağlanmasına katkı yapacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sonlandırılması için de inisiyatif almaya ve barışa giden yolda arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

İstanbul görüşmelerinde yakalanan ivmeyi artırarak bölgede kalıcı barışı bir an önce tesis etmek istediklerini dile getirdi. Türkiye’nin iki komşusu arasındaki bu krizin aşılması ve barışın hakim kılınması için yürüttükleri çabaları kararlılıkla ve samimiyetle devam ettireceklerini vurguladı.

Rusya’da polise saldırmaktan hüküm giymiş olan eski deniz piyadesi Trevor Reed ile ABD’de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle 20 yıl hapis cezası alan Rus pilot Konstantin Yaroşenko’nun takas işlemi dün Ankara’da gerçekleştirilmişti. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, tutuklu takasındaki rolü nedeniyle Türkiye’ye teşekkürlerini sunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.