Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD: Rusya Başka Ülkelerin Seçimlerine Müdahale Etti

ABD istihbaratı çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Rusya’nın yabancı ülkelerdeki seçimlere müdahale ettiğini, sağ partilere 300 milyon dolar gönderdiğini söyledi.
ABD: Rusya Başka Ülkelerin Seçimlerine Müdahale Etti
HABER GİRİŞ

Amerika tarafının iddiasına göre Rusya, yabancı ülkelerdeki seçimlerde desteklediği adayın kazanabilmesi için birçok kez mali destek sağladı. 2014 yılından bu güne yabancı ülkelerdeki siyasi partilere ve adaylara en az 300 milyon dolar gönderdi.

İstihbarat raporunda mali yardımın, nakdi olarak yapılmasının yanı sıra kripto para birimi ve lüks hediyeler üzerinden de yapıldığı açıklandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Amerikalı üst düzey bir yetkili, konuşulan rakamların minimum tahminler olduğunu ifade ederek, Rusya’nın birçok kez gizlice, tespit edilemeyecek türde daha fazla fon aktardığını paylaştı.

“Bunun buz dağının sadece görünen kısmı olduğunu düşünüyoruz” diyen yetkili, istihbarat raporunda bir Asya ülkesinde görev yapan Rus büyükelçisinin bir başkan adayına milyonlarca dolar aktardığı bilgisini de paylaştı.

Bu iddialar, 2023 seçimlerine hazırlanan Türkiye için de soru işaretleri yarattı.

GCM Yatırım Banner

Rus lider Vladimir Putin ile görüşmelerini sürdüren Erdoğan hükümetinin gelecek seçimlerde elini rahatlatmak için destek alıp almayacağına ilişkin tartışmalar gündeme geldi.

Rusya Aşırı Sağ Adayları Destekliyor

İstihbarat raporunda yer alan ülkeler ile devlet adamlarının isimleri paylaşılmadı. Ancak konuyla ilgili bilgi sahibi olan bir başka kaynak, Rusya’nın 2017 seçimlerinde Arnavutluk’taki merkez sağ Demokratik Partisi’nden bir adayı desteklemek için yaklaşık 500 bin dolar harcadığını paylaştı.

Moskova’nın ayrıca Karadağ, Bosna Hersek ve Madagaskar’daki partileri de finanse ettiğini ekledi.

Yetkili, Rusya’nın desteğini aşırı sağ adaylara sağladığı detayını paylaşarak, birçok vakfın ve yapının aşırı sağ adayları desteklemek için Belçika’nın başkenti Brüksel’i merkez olarak kullandığını söyledi.

Avrupa’daki paravan şirketler vasıtasıyla siyasi partilerin finanse edildiğini, Rus devlet şirketlerinin fonları Orta Amerika, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya aktardığını kaydetti.

Amerika, İstihbarat Raporunu 100’den Fazla Ülkeyle Paylaşacak

ABD’nin istihbarat raporunu 100’den fazla ülkenin hükümetleriyle paylaşacağı aktarıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, bahsi geçen iddiaların ülkelerin egemenliğine de bir saldırı olduğunu savundu. Price’ın ifadesi şöyle:

“Bu, dünyanın dört bir yanındaki insanların kendilerini temsil etmek için en uygun gördükleri hükümetleri seçme yeteneklerini aşındırmaya yönelik bir girişim.”

Rusya, 2016 Seçimlerinde Trump’ı Desteklemekle Suçlanmıştı

Raporda, Rusya’nın Amerika’da yapılan seçimlere bir müdahalesinin olup olmadığına ilişkin veri bulunmuyor. Moskova’nın Washington’ın siyasetine müdahalesinin araştırılmadığı görüldü.

ABD istihbarat servisleri ise daha önce yaptığı suçlamada, dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Putin’e hayranlığını dile getirdiği için Rusya’yı hedef göstermişti.

Moskova’nın Trump’ı desteklediği ve 2016 ABD seçimlerine müdahale edildiği şüphesi gündeme gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın