Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Mortgage Başvuruları 28 Yılın En Düşüğünde

ABD'de konut kredisi başvurularının hacmi geçtiğimiz hafta yaklaşık otuz yılın en düşük seviyesine geriledi. Detaylar geliyor…
ABD Mortgage Başvuruları 28 Yılın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de konut kredisi başvurularının hacmi geçtiğimiz hafta yaklaşık otuz yılın en düşük seviyesine geriledi. En popüler konut kredisi faiz oranı ise art arda altıncı haftada 2000’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Veriler çökmekte olan konut piyasası için yakın vadede bir rahatlamanın olmadığına işaret ediyor.

Mortgage Bankacıları Birliği’nin haftalık ipotek başvuru faaliyeti endeksi, 13 Ekim’de sona eren haftada yüzde 6,9 düşüşle 166,9 ile Mayıs 1995’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ev satın almak için kredi başvuruları yüzde 5,6 düşüşle Şubat 1995’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Mevcut mortgage yüzde 9,9 düşüşle Ocak ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

MBA açıklamasında, 30 yıllık sabit faizli ipoteğe ilişkin ortalama sözleşme faiz oranının 3 baz puan artarak Kasım 2000’den bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 7,70’e yükseldiğini söyledi. Konut borçlanma maliyetleri Eylül ayının başından bu yana yaklaşık yarım puan arttı.

Sadece iki yıl önce yüzde 3 civarında olan konut kredisi faiz oranları, başlangıçta FED enflasyonu düşürmek için Mart 2022’de başlattığı faiz artışlarının etkisiyle yükseldi. Ancak son zamanlarda, FED’in sıkılaştırma döngüsünün zirvesinde veya buna yakın olduğu görülen tahvil piyasası faaliyetleri nedeniyle daha da yukarılara çekildiler.

Mortgage faiz oranlarının belirlenmesinde oldukça etkili olan gösterge 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi bu hafta yüzde 4,8’in üzerine çıkarak 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

GCM Yatırım Banner

MBA Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomist Yardımcısı Joel Kan, yaptığı açıklamada, “Daha yüksek oranlardan kaynaklanan satın alma gücünün azalması ve mevcut envanter eksikliği nedeniyle ev satın alma faaliyeti geri çekilmeye devam ederken, satın alma başvuruları geçen yılın aynı haftasına göre yüzde 21 daha düşüktü.” açıklamasını yaptı.

Potansiyel alıcılar, faiz oranlarının düşmesi durumunda yeniden finanse edilebilecek daha düşük bir başlangıç ​​oranına sahip olma eğiliminde olan ayarlanabilir faizli ipoteklere giderek daha fazla yöneliyor. MBA, toplam başvurular içindeki ARM payının yüzde 9,3’e yükselerek 11 ayın en yüksek seviyesine çıktığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın