Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Konut Isıtma Faturaları Bu Kış İyice Kabaracak!

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, tüketicilerin bu kış evlerini ısıtmaları için çok daha fazla ödeme yapmaları gerekeceğini belirtti. Detaylar haberde;
ABD Konut Isıtma Faturaları Bu Kış İyice Kabaracak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada bu kış haneleri bekleyen yakıt maliyetlerine değindi. Açıklamada, ABD’li tüketicilerin artan yakıt maliyetleri ve biraz daha soğuk hava nedeniyle bu kış evlerini ısıtmak için geçen yıla göre yüzde 28’e varan tutarda daha fazla ödeme yapmasının beklenebileceği belirtildi.

EIA, ülkedeki hanelerin yaklaşık yarısının ısınmak için doğal gaza bel bağladığını ve ortalama kış ısıtma maliyetinin geçen yıla göre yüzde 28 artmasını beklediğini söyledi. Bu artışın ortalamayı 931 dolar seviyesine çekeceği belirtildi.

Geçen kış bir haneyi doğal gazla ısıtmanın ortalama maliyetinin 724 dolar olduğu ve bunun diğer büyük ısı kaynaklarından çok daha ucuz olduğu ifade edildi.

Gaz Fiyatlarındaki Artışın Nedenleri Sıralandı

Henry Hub doğal gaz karşılaştırma ölçütündeki ABD gaz fiyatları bu yıl yaklaşık olarak yüzde 75 civarında artış gösterdi.

Bu artışın arkasında ise arz kesintileri ve Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaliyle bağlantılı yaptırımlar nedeniyle artan küresel fiyatların ABD ihracatına yönelik talebi beslemesi geldi.

GCM Yatırım Banner

Elektrik için Artış Yüzde 10 Seviyesinde

Elektrik ise evlerin yaklaşık yüzde 40’ı için birincil ısıtma kaynağı konumunda yer alıyor. Bu kış hane başına tahmini 1.359 dolar ile gazdan daha pahalı görünüyor. Ancak geçen kış dönemi ile kıyaslandığında yalnızca yüzde 10’luk bir artışa işaret ediyor.

Bunun yanı sıra 12 milyondan az sayıda hane kalorifer yakıtı ya da propan gazına bağımlı durumda. Bu sayı 130 milyon ABD hanesinin yaklaşık yüzde 9’una denk gelmekte.

Ancak bu seçenekler, kalorifer yakıtı için yüzde 27 artışla 2.354 dolarla ve propan için yüzde 5 artışla 1.668 dolarla bu kış en pahalı ısı kaynakları olmaya devam edecek.

Kalorifer yakıtına bağlı evler Kuzeydoğu’da yoğunlaşırken, en büyük propan kullanıcılarının Ortabatı’da olduğu biliniyor. Ülkedeki propan talebinin yıl başında elde edilen verilere göre 2004’ten bu yana rekor yüksek seviyeye ulaştığı açıklanmıştı.

EIA, Isı Seçeneklerine Göre Maliyetlerin Artış Seviyelerini Açıkladı

EIA, konut maliyetlerinin gaz için bin fit küp (mcf) başına 15.95 dolar, propan için galon başına 2.32 ila 3.45 dolar, elektrik için kilovat saat (kwh) başına 14.8 sent ve kalorifer yakıtı için galon başına 4.54 dolara yükseleceğini söyledi.

Geçen yıl bu ortalama tutarlar sırasıyla 13.02 dolar, 2.30 ila 3.33 dolar, 14 sent ve 3.90 dolar olarak gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın