Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Kararı Verdi! Türk Şirketi Yaptırım Listesinde

Türkiye ve ABD F-16 konusunda yaşana olumlu gelişmelerin ardından, ABD'den Türk şirketine gelen yaptırım kararı dikkat çekti. Yaptırım neden uygulandı? Detaylar haberde...
ABD Kararı Verdi! Türk Şirketi Yaptırım Listesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD, Türkiye ilişkisinde F-16 satışına onay vermesiyle olumlu ilişkiler yaşanırken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yapılan açıklamada Türk şirketlere yaptırım uygulandığı duyuruldu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Lübnan ve Türkiye’de bulunan bazı kurum ve kişilere yönelik yaptırım kararı alındığı aktarıldı. Söz konusu kararın bahsi geçen kurum ve kişilerin Hizbullah’a ve İran’ın Devrim Muhafızları’na yardım ettiği gerekçesiyle alındığı vurgulandı.

Bu kuruluşların Suriye hükümeti de dahil olmak üzere İran mallarını satarak yüz milyonlarca dolar değerinde gelir elde ettiği aktarıldı.

Emtia satışlarının, DMO-QF ve Hizbullah’ın devam eden terörist faaliyetleri ve bölgedeki diğer terör örgütlerine desteği için önemli bir finansman kaynağı sağlamakta olduğu bildirildi.

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye merkezli Mira Ihracat Ithalat Petrol’e (Mira) ve Mira’nın CEO’su ‘İbrahim Talal el-Uwayr’ takma adıyla İbrahim Ağaoğlu olarak bilinen kişiye yönelik yaptırım kararı alındığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Mülkler Bloke Edildi

Bunun yanında Lübnan merkezli Yara Offshore SAL (Yara) ve Hydro Sondaj Ekipmanı Kiralama Şirketi’ne yaptırım uygulandığı aktarıldı. Suriye rejiminin Yara’ya milyonlarca dolar ödediği ve Hizbullah’a bağlı bir başka şirket olduğu bildirildi.

Hydro’nun ise yüz milyonlarca dolar değerindeki İran mallarının Suriye’ye sevkiyatını kolaylaştırarak IRGC-QF’nin finansmanına katıldığı bilgisi verildi. Bu kapsamda bahsi geçen şirketlerin ve kişinin ABD’deki veya ABD’li kişilerin kontrolü altındaki tüm mülklerinin bloke edildiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.