Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Japonya ve Güney Kore Arasında Tarihi Zirve!

ABD’li yetkili Japonya ve Güney Kore ile yapılacak üçlü zirvenin ilişkileri yeni bir düzeye taşıyacağını açıkladı.
ABD, Japonya ve Güney Kore Arasında Tarihi Zirve!
Son Güncelleme: 
Yorum

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, düzenlediği basın toplantısında yarın yapılacak olan ABD, Japonya ve Güney Kore üçlü zirvesi hakkında konuştu. Bu üç ülke arasında yapılacak olan zirvenin ilişkileri yeni bir düzeye taşıyacağını söyledi.

Washington DC yakınlarındaki Camp David yerleşkesinde düzenlenecek olan zirveye ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol katılacak.

Kirby, görüşmede liderlerin işbirliğini kurumsallaştırmanın yollarına da odaklanacaklarını belirtirken, bunun üç ülkenin liderleri arasında şimdiye kadar düzenlenen ilk bağımsız üçlü zirve olduğuna dikkat çekerek tarihi nitelik taşıdığının altını çizdi.

Yapılacak Girişimler Uzun Vadeli Konuları Kapsayacak

Zirve kapsamında yapılacak girişimlerin uzun vadeli konuları kapsayacağını ifade eden Kirby, Travis King’in, Kuzey Kore veya üçüncü bir ülkeye iltica talebinde bulunmak istediği iddialarına ilişkin olarak “Pyongyang’dan çıkan her şeye şüpheyle bakmalısınız.” şeklinde yorum yaptı.

King’in güvenliğinden endişe etmek için birçok gerekçeleri olduğunu, ABD’nin birçok kanal aracılığıyla askerini geri istediğini Kuzey Kore’ye ilettiğini ve Kuzey Kore’den çıkan haberleri olduğu gibi kabul etmenin kendileri için sorumsuzluk olacağını dile getirdi.

Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı, 18 Temmuz’da ABD’li bir sivilin izinsiz ve isteyerek Kuzey Kore sınırını geçtiğini açıklamıştı. Bu kişinin Travis King adında, 23 yaşında bir asker olduğu daha sonradan ortaya çıktı.

King’in farklı iki suçtan 2 aya yakın hapis cezası aldığı, 10 Temmuz’da serbest kaldığı için ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Fort Bliss Askeri Üssü’ne geri gönderilmek istendiği belirtilmiş ancak kapısından pasaportunu kaybettiği gerekçesiyle havalimanından geri döndüğü bildirilmişti.
Ardından ise King’in gözaltına alındığına yönelik bilgi paylaşıldı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu