Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İtiraf Etti: Rusya ile Görüşüyoruz

Wall Street Journal’ın deşifre ettiği ABD-Rusya görüşmesi, ABD tarafından doğrulandı. Görüşmeleri gerçekleştiren isim, Moskova ile kurulan temaslara açıklık getirdi.
ABD İtiraf Etti: Rusya ile Görüşüyoruz
HABER GİRİŞ

Amerikan basınında, Washington’ın Moskova ile görüşme yaptığı iddiası gündeme düştüğü andan itibaren dünya kamuoyunda büyük ses getirdi. Son gelişmelere göre Kremlin’in yalanladığı iddiayı ABD kabul etti. Konuya ilişkin açıklama, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’dan geldi. Sullivan, Rus mevkidaşlarıyla görüştüğü iddiasını yalanlamadı.

İki ülke arasında gizli görüşmelerin gerçekleştiğini reddetmeyen Sullivan, iddiaları yalanlayan Rusya tarafını boşluğa düşürdü.

“Washington ile Moskova arasında gizli görüşme iddiası Anglo-sakson medyasının yalanlarından biridir” diyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un açıklamalarından saatler sonra ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, iki ülke arasında iletişim kanallarının her şeye rağmen tıkalı kalmadığına işaret etti.

New York’ta konuşan Sullivan, tüm eleştirilere rağmen Rusya ile temasın, ulusal çıkarlar gözetilerek kurulduğunu savundu.

Ayrıca söz konusu temasın, Rusya’nın başlattığı savaştan etkilenen tüm ülkelerin çıkarına da uygun olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kiminle masaya oturduklarının bilincinde oldukları mesajını vererek, Rusya’ya ABD’nin yanıtının ne olabileceğinin en açık şekilde ortaya koyulduğunu ekledi.

Görüşmelerin Amacı Savaşı Neticelendirmek Değil, İletişim Kanalını Açık Tutmak

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesi, kaynaklardan edindiği bilgiye göre Rusya-Ukrayna çatışmasında Rusya’ya karşı tavır alan ABD’nin kapalı kapılar ardında Moskova ile görüştüğünü yazmıştı.

Bu görüşmelerin Ağustos ayından itibaren sürdüğünü, ABD tarafından Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Rusya tarafından Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ve Rus lider Vladimir Putin’in dış politikadan sorumlu yardımcısı Yuriy Uşakov ile çok kez görüştüğünü ortaya atmıştı.

ABD’nin Rusya cephesi ile görüşme yapmasının altında yatan nedenin, iletişim kanallarını açık tutarak, ötekileştirilen Rusya’nın radikalleşmesinin önüne geçmek olduğu mesajı verilmişti.

Bu nedenle de görüşmelerin, Rusya-Ukrayna savaşını neticelendirmek değil, gerilimin daha fazla tırmanmasının ve nükleer tehdidin önüne geçmek niyetiyle yapıldığı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.