Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İthalat Fiyatları Doların Güçlenmesinden Olumsuz Etkilendi

Doların küresel para birimleri karşısında yükselmesi ile petrol dışı fiyatların baskılaması, ithalat fiyatlarının beklenti altında gelmesine neden oldu.
ABD İthalat Fiyatları Doların Güçlenmesinden Olumsuz Etkilendi
HABER GİRİŞ

Güçlenen doların petrol dışı ürünlerin fiyatlarını baskılaması nedeniyle ABD’de ithalat fiyatları Eylül ayında beklenenden daha az arttı. Bu durum zamanla yurt içi enflasyonun düşürülmesine yardımcı olabilir.

ABD Çalışma Bakanlığı, ithalat fiyatlarının geçen ay yüzde 0,1 oranında arttığını söyledi. Ağustos ayı verileri, fiyatların daha önce bildirilen yüzde 0,5 yerine yüzde 0,6 arttığını gösterecek şekilde daha yüksek revize edildi. Ekonomistler, gümrük vergileri hariç ithalat fiyatlarının yüzde 0,5 artacağını tahmin ediyorlardı.

İthalat fiyatları Ağustos ayındaki yüzde 2,9’luk düşüşün ardından Eylül ayına kadar olan 12 ayda yüzde 1,7 düştü. Böylece yıllık ithalat fiyatları art arda sekiz ay boyunca düşüş göstermiş oldu.

Bu haftaki veriler üretici ve tüketici fiyatlarının Eylül ayında beklenenden fazla arttığını gösterirken, enflasyonun ana ekseni ılımlı kalmayı sürdürdü. Artan ABD Hazine tahvil getirileri ve Orta Doğu’daki çatışmaların yanı sıra FED’in gelecek ay faiz oranlarını artırma konusunda cesaretini kırdığı görüldü.

Akaryakıt ve gıda hariç ithalat fiyatları Ağustos’ta yüzde 0,3 düştükten sonra yüzde 0,1 azaldı. Çekirdek ithalat fiyatları olarak adlandırılan bu fiyatlar Eylül ayında yıllık bazda yüzde 1,1 düşüş yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Doların ABD’nin ana ticaret ortaklarının para birimleri karşısındaki gücü, ithal fiyatları düşürüyor. Dolar endeksi bu yıl şu ana kadar ticaret ağırlıklı bazda yaklaşık yüzde 2’ye yakın değer kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.