Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaş Başvuruları Yine Beklentinin Altında Geldi

ABD'de her hafta düzenli olarak açıklanan işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuru yapanların sayısını gösteren rapor yayımlandı.
ABD İşsizlik Maaş Başvuruları Yine Beklentinin Altında Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hem yurt içinde hem yurt dışında veri ajandasının oldukça yoğun olduğu haftanın dördüncü işlem gününde, ABD tarafından ekonomik büyüme ve işgücü piyasasına dair rakamlar geldi. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD, zirveyi gören enflasyonu dizginlemek için uyguladığı politikalara rağmen nispeten direncini korusa da bugün açıklanan veri beklentinin altında kaldı.

ABD ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde yüzde 2,7 ile yüzde 2,9 olan tahminlerden daha az büyüdü. Aynı dakikalarda ise haftalık işsizlik maaş başvuruları açıkladı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 18 Şubat ile sona eren haftada, 192 bin kişi işsizlik ödeneğinden yararlanmak için başvuru yaptı. Piyasanın beklentisi 200 bin başvuru yapılmasıydı.

Önceki haftanın başvuru sayısı 1000 artışla 194 binden 195 bine revize edildi. 4 haftalık hareketli ortalama bir önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 1500 artış göstererek 191 bin 250 oldu.

Önceki dönemin 4 haftalık ortalaması ise 250 artışla 189 bin 500’den 189 bin 750’ye çıkarıldı.

Devam eden işsizlik sigortası başvuruları 37 bin azalarak 1 milyon 654 bin oldu. Bir önceki haftanın verisi ise 5000 azalarak 1 milyon 696 binden 1 milyon 691 bine geriledi.

Mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı 11 Şubat haftasında 0,1 puan düşüş göstererek yüzde 1,1’e geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu