Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Maaş Başvuruları Haziran’dan Bu Yana En Düşük

ABD’de işgücü piyasasındaki dirençli duruş sürüyor. Haftalık işsizlik maaş başvurularında 6 binlik azalma oldu. Detaylar haberimizde…
ABD İşsizlik Maaş Başvuruları Haziran’dan Bu Yana En Düşük
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nin her hafta açıklanan ve işgücü piyasasının önemli göstergelerinden olan işsizlik maaş başvuruları yayımlandı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 3 Eylül ile biten haftada 222 bin kişi, işsizlik maaşından yararlanmak için başvuru yaptı.

Açıklanan bu sayı Haziran başındaki 200 bin sonrasındaki en düşük seviye olurken, üç ayın en düşüğü kaydedilmiş oldu. Piyasanın beklentisi de 240 bin başvuru gelmesiydi.

Başvurular bir önceki haftaya kıyasla 6 bin azaldı. Önceki haftanın 232 bin olan başvuru sayısı 4 bin düşürülerek, aşağı yönde revize edildi.

4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 7 bin 500 azaldı ve 233 bin oldu. Önceki haftanın verisi ise bin kişi düşürüldü ve 241 bin 500’den 240 bin 500’e çekildi.

Devam eden işsizlik maaş başvuruları 27 Ağustos ile biten haftada 36 bin kişi artarak 1 milyon 473 bine ulaştı. Bir önceki haftanın sayısı ise 1000 kişi düşürülerek 1 milyon 438 binden, 1 milyon 437 bine çekildi.

GCM Yatırım Banner

Aynı dönem için mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı yüzde 1 oldu.

ABD İşgücü Talebi Güçlü Kalmaya Devam Ediyor

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte ilk okumalarda yüzde 0,9, ikinci okumalarda yüzde 0,6 oranında daraldı. Nihai sonuçlar henüz açıklanmasa da yetkililerin açıklamaları ve temel göstergeler, dünyanın en büyük ekonomisinde resesyonun başladığını gösterdi.

FED Başkanı Jerome Powell son açıklamasında enflasyonu düşürmeye kararlı olduklarını söyledi. Enflasyonun artmasında ise ana suçlu olarak Covid salgınını gösterdi.

Geçen ay Jackson Hole’de yaptığı konuşmada ekonomideki durgunluğu göze alarak, enflasyonu düşürmek için faizleri artırmaya devam edeceklerini belirtmişti.

Ekonomide bozulma olmasına karşın işsizlik maaş başvurularının son 3 ayın en düşüğüne inmesi, ABD işgücü piyasasının dirençli kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.