Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ISM İmalat Endeksi Yılın Son Ayında da Düşüş Gösterdi

Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerileyen ABD ISM imalat endeksi, art arda ikinci ayda da daralmayı gösterdi. İşte detaylar;
ABD ISM İmalat Endeksi Yılın Son Ayında da Düşüş Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi açıklandı. Endeks Aralık’ta bir önceki aya göre yüzde 0,6 puan azaldı ve 48,4’e düştü. Söz konusu veriler ISM’nin art arda düştüğüne işaret etti. Açıklanan rakamlar 48,5 olan beklentiye oldukça yakın geldi. Endeks, Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ABD’de imalat sanayisinin 2 alt sektörü büyüme yaşarken 13 sektörde daralma görüldü.

Düşüş kaydedilen sektörler ahşap ürünleri, işlenmiş metal ürünleri, kimya ürünleri, kağıt ürünleri, plastik ürünleri, elektrikli ekipmanlar, mobilya, deri, gıda, makine ve ulaşım olarak sıralandı.

PMI verilerinin 50 ve üzerinde seyretmesi, sektörlerde genişlemeye, 50’den daha az gelmesi ise daralmaya işaret ediyor.

Başkan R. Fiore’nin Açıklamaları

Tedarik Yönetim Enstitüsü İmalat İş Anketi Komitesi Başkanı Timonthy R. Fiore, ABD imalat sektörünün yeniden daraldığını, korona virüs dönemindeki toparlanmanın ardından bu yana en düşük seviyeye gerilediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Fiore, “Panelistlerin yeni sipariş oranlarının yumuşadığını bildirmesi, şirketlerin üretimlerini yavaşlattığını yansıtıyor.” dedi.

Katılımcılar ise vasıflı iş gücü kıtlığının çok yüksek olduğunu ve bunun mevcut personel üzerinde baskı oluşturduğunu vurguluyor. Elektronik bileşenlerin önemli bir tedarik zinciri sorunu olduğunu aktararak bilgisayar ve elektronik ürünlerine ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Sektörün önde gelenleri, ekonomide devam eden belirsizliğin müşterilerin taahhütlerini ertelemelerine neden olduğunu, işlerin yavaşladığını ve 2023’ün ilk çeyreği için tahminlerini azalttığını ifade ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.