Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşgücü Verileri FED’in Elini Güçlendirmeyi Sürdürüyor

Küresel piyasaların açıklanan her veriyi yakından izlediği ABD’de, haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklandı.
ABD İşgücü Verileri FED’in Elini Güçlendirmeyi Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaş başvurularını gösteren verileri yayımladı. Gelen sayı, bir önceki haftada olduğu gibi yine beklentilerin altında kaldı. 18 Mart ile biten haftada 191 bin Amerikalı, işsizlik sigortasından faydalanmak için başvuruda bulundu. Piyasanın beklentisi ise 197 bin başvuru gelmesiydi.

Bir önceki hafta ise 205 bin beklentisine karşın 192 bin başvuru gelmişti. Dört haftalık ortalamalara göre 196 bin 250 başvuru geldi. Bir önceki haftanın revize edilmemiş ortalamasından 250 düşüş kaydedildi.

Devam Eden Başvurularda Artış Var

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Mevsimsellikten arındırılmış sigortalılar için avans sayısını temsil eden devam eden sigorta başvuruları 14 bin artışla 1 milyon 694 bine yükseldi. Önceki haftanın verisi 4 bin düşüşle 1 milyon 684 binden 1 milyon  680 bine geriledi. 4 haftalık hareketli ortalama 1 milyon 684 bin olurken, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 8.500’lük artış söz konusu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sigortalı işsizlik oranı artışı 11 Mart haftasında yüzde 1,2 olarak açıklandı. Düzeltilmemiş sigortalı işsizlik oranı aynı dönem itibarıyla yüzde 1,3 ile değişim göstermedi.

İşgücü Verileri FED Kararını Nasıl Etkiliyor

Amerikan Merkez Bankası (FED) enflasyonun yükselmeye başlamasıyla birlikte faiz artışına geçti. Geçen yılın Mart ayında, 25 baz puanlık artışla üç yıl aradan sonra ilk artırım kararını aldı.

GCM Yatırım Banner

Tüketici enflasyonunun yüzde 9’ları aşmasının ardından bu oran bazı aylarda 75 baz puana kadar çıktı. Dün açıklanan 22 Mart toplantı kararıyla birlikte ise 25 baz puan daha artırarak federal fon oranını yüzde 5’e çıkardı.

İşgücü piyasasının iyi olması, ekonomide işlerin yolunda gittiği, insanların rahatça harcama yapabildiği, tüketici harcamalarını engelleyen bir durum olmadığı kısacası ekonominin ısınması anlamına gelir.

Bu durum ise mevcut projeksiyonlar dahilinde FED’in istemediği bir senaryodur. FED Başkanı Jerome Powell, aylardır arkasında durduğu sıkı para politikası duruşunu, yaşanan bankacılık krizine rağmen değiştirmedi.

Yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar da aynı adımların atılacağını vurguluyor. İstihdamın yüksek gelmesi, haftalık işsizlik maaş başvurularının tahminlerden daha az olması bu sebepler neticesinde FED’in elini güçlendiriyor ve faiz artırımlarının devam edeceği beklentisini yükseltiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın