Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İran’a Karşı Teyakkuzda Olduklarını Deklare Etti

İran’ın iç karışıklıklarını gölgelemek için tehlikeli bir yola gireceği, Orta Doğu’da savaş başlatacağı istihbaratı üzerine ABD ve Suudi Arabistan teyakkuza geçti.
ABD İran’a Karşı Teyakkuzda Olduklarını Deklare Etti
Yorum

Ülke içinde protestolarla boğuşan Tahran için bir sorun da dış siyasetten geldi. Rusya’ya silah sağladığı için tüm dikkatler İran’ın üzerine çekilmişken, Suudi Arabistan istihbaratından gelen haber gündemde bomba etkisi yarattı.

Tahran’ın ayaklanmalardan uzaklaşmak için Rusya’ya insansız hava araçlarına (İHA) ek olarak seyir füzesi vermeye hazırlandığı ve Erbil’deki bazı hedeflere saldırı düzenleyebileceği ileri sürüldü.

İran, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Kararı kapsamında füze yaptırımlarına tâbi olduğu ve bu konuda ABD ile ihtilaf yaşadığı için gözler Beyaz Saray’a çevrildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Suudilerin söz konusu istihbaratı Amerikalı yetkililerle paylaşarak uyarıda bulunduğunu doğrulayarak, olası bir hamleye ABD’nin yanıtsız kalmayacağı mesajı verildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran’a karşı koyma niyet ve kabiliyetinde olduklarının altını çizdi.

Bu kapsamda her türlü aracı kullanabileceklerini aktaran Price’ın açıklamalarını destekleyen bir diğer isim, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby oldu.

Kirby, Beyaz Saray’ın Yanıt Vermekten Çekinmeyeceğini Deklare Etti

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü, ABD’nin İran’ın tehditlerine karşı gerekirse yanıt vermekten çekinmeyeceğini deklare etti.

Suudi Arabistan tarafı ile temaslarını sürdürdüklerini kaydetti. Kirby, “Bölgedeki çıkarlarımızı ve ortaklarımızı savunmak için harekete geçmekten çekinmeyeceğiz” şeklinde çıkış yaptı.

Ayrıca Beyaz Saray yönetiminin İran’ın Rusya’ya füze tedarikinde bulunması ihtimalini de arka plana atmadığını ekleyerek, “Bu endişenin ortaya çıktığını görmedik, ancak bu endişemiz var” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu