Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Dışişleri Bakanı: Rusya’ya İHA’ları Savaş için Satmadık

İran Dışişleri Bakanı, Rusya’ya İHA sattıklarını kabul etti. Rusya-Ukrayna çatışmasında Tahran’ın pozisyonunu açıkladı. Ayrıntılar haberde;
İran Dışişleri Bakanı: Rusya’ya İHA’ları Savaş için Satmadık
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’nın kentlerini İran’a ait kamikaze uçuş yapan insansız hava araçları (İHA) ile vurmasının ardından gözler Tahran’a çevrildi. Konuya ilişkin açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Rusya’ya İHA sattıklarını yalanlamadı.

Tahran’da Asya-Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA) üyeleriyle buluşan Dışişleri Bakanı, Rusya-Ukrayna ihtilafına ilişkin İran’ın pozisyonunu açıkladı.

Ukrayna işgalinden önce Rusya’ya silah satıldığını söyleyen Abdullahiyan, savaş sırasında herhangi bir sevkiyat yapılmadığını savunarak şöyle konuştu:

“Rusya’ya Ukrayna savaşında kullanması için herhangi bir silah veya insansız hava aracı vermedik ve vermeyeceğiz.”

Ukrayna’daki savaşa dahil olmadıkları ancak Ruslarla iş birliğinin de süreceği mesajını vererek, “İran ve Rusya’nın işbirliği Ukrayna savaşından uzak kalarak devam edecektir” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Ukrayna ile Görüşmeye Hazırız”

Rusya-Ukrayna çatışmasında Tahran’ın Moskova’nın elini güçlendirdiği iddialarına karşı gelen Abdullahiyan, bu iddiaların araştırılmasını istedi.

Bu kapsamda İran ile Ukrayna’nın bir araya gelmesini talep ederek, askeri uzmanların katılımıyla ortak bir toplantı yapmaya hazır olduklarını duyurdu.

İran’ın bu isteğini Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’a aktardığını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın