Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İpotek Oranları 4 Ayın En Büyük Düşüşünü Kaydetti

MBA, ABD mortgage oranlarının Silikon Vadisi Bankası çöküşünün ardından son 4 ayın en sert düşüşünü kaydettiğini gösterdi.
ABD İpotek Oranları 4 Ayın En Büyük Düşüşünü Kaydetti
HABER GİRİŞ

Tüm dünya, bankacılık sektöründe patlak veren kriz ortasında FED’in kararını bekliyor. ABD Merkez Bankası (FED) faiz açıklaması öncesinde gelen veri ise mortgage başvuruları artarken 30 yıllık faizlerin düşüşü sürdürdüğünü gösterdi.

Daha düşük ipotek faiz oranları, bankacılık sektöründeki son kargaşanın ABD’li ev alıcıları için umut olduğuna işaret etti.

Mortgage Bankacıları Birliği (MBA) raporu, Silikon Vadisi Bankası çöküşü ve daha geniş bankacılık sistemini desteklemek için alınan acil durum önlemlerinin ardından ABD’nin izlenen konut kredisi faiz oranlarının geçen hafta dört ayın en sert düşüşünü kaydettiğini ortaya serdi.

Çünkü yaşananlar yatırımcıların güvenli liman olan devlet tahvillerine yönelmesine yol açtı.

Konut kredileri için gösterge niteliğindeki Hazine tahvillerinin getirilerinde yaşanan düşüş, 17 Mart’ta sona eren haftada 30 yıllık ipotek oranını 0,23 puan geriletti. Okuma, önceki haftanın yüzde 6,71’inden yüzde 6,48’e indirdi.

GCM Yatırım Banner

Son veri, Kasım ortasındaki aynı büyüklükteki düşüşten sonra en büyük haftalık düşüş olarak kayıtlara geçti.

Aynı zamanda MBA, düşük oranların hem yeni satın almalar hem de mevcut kredilerin yeniden finansmanı için yapılan başvuruların altı haftanın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla kredi başvuru hacimlerinde artış yarattığını belirtti.

MBA Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomist Yardımcısı Joel Kan, rakamlara ilişkin şöyle değerlendirmede bulundu:

“Genel başvuru hacmi nispeten düşük seviyelerde kalmasına rağmen, borçlular harekete geçme fırsatı buldukça, hem satın alma hem de yeniden finansman başvuruları üst üste üçüncü hafta arttı.”

FED, enflasyonla mücadele etmek için 2022’de gösterge politika faizini 40 yılın en sert hızında yükseltirken, ipotek oranları geçen Ekim ayında yüzde 7‘nin üzerine çıkmıştı. Son haftalık veri, ABD’de ipotek oranlarının bir ayın en düşük seviyesine inse de bir yıl önceki yüzde 4,5’in hala çok üzerinde kaldığını gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.