Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Yüksek Faiz Mortgage Talebini Sert Vurdu

ABD'de mortgage oranları haftalardır artıyor. 30 yıllık sabit orandaki artış ise 2001 sonrası en yüksek seviyeye ulaştı. Konut piyasasında zayıflık sürecek...
ABD’de Yüksek Faiz Mortgage Talebini Sert Vurdu
Yorum

Faiz oranları agresif bir şekilde artırılırken mortgage başvuruları da düşüşü sürdürüyor. Dünyanın en büyük ekonomisinde konut sektörü alarm vermeye devam ediyor. Olumsuz duyarlılık, ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkılaşma döngüsünü sürdürmesiyle yönlendiriliyor.

Dün açıklanan konut fiyatları artış hızında rekor gerilemenin ardından bugün de Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verileri, durumu ortaya serdi. ABD’de ipotek başvuruları, 21 Ekim’de sona eren haftada yüzde 1,7 oranında düştü. Bu, artan borçlanma maliyetleri ortasında ardışık beşinci haftalık düşüş oldu.

30 yıllık ipotek oranı 22 baz puan artışla yüzde 7,16’ya yükseldi. Böylelikle 2001’den bu yana en yüksek okumayı işaretledi.

Mortgage başvuru faaliyetinin 1997’den bu yana en yavaş hızında olduğunu gösteren raporda, satın alma endeksi yüzde 2 düştü.

MBA Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomist Yardımcısı Joel Kan, ipotek oranlarının art arda 10 hafta arttığını ve 30 yıllık sabit oranın yüzde 7,16 ile 2001 sonrası zirveye çıktığını vurguladı.

Mortgage oranlarının devam eden yükselişinin, 1997 sonrası en yavaş hızında kalan ipotek başvuru faaliyetini baskıladığını ekledi. Aynı zamanda Joel Kan, MBA’nın piyasaya ilişkin karamsar tahminini paylaştı.

“MBA, 2023’te hem ekonomi hem de konut piyasası zayıflığının satın alma işlemlerinde yüzde 3’lük bir düşüşe neden olmasını beklerken, yeniden finansman hacminin yüzde 24 azalacağı tahmin ediliyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu