Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ile Çelik Savaşında DTÖ’den Türkiye’ye Veto

Dünya Ticaret Örgütü tarafından ABD ile Türkiye arasında çelik ticaretinde yaşanan anlaşmazlığa ilişkin karar çıktı. Kararın detayları haberde;
ABD ile Çelik Savaşında DTÖ’den Türkiye’ye Veto
HABER GİRİŞ

ABD ile çeliğe ek vergi anlaşmazlığı yaşayan Türkiye için Dünya Ticaret Örgütü’nden (DTÖ) karar çıktı. Örgüt, ABD’nin çelik ve alüminyum vergilerine misilleme olarak Türkiye tarafından uygulamaya alınan ek vergileri DTÖ politikaları ile “tutarsız” buldu.

Türkiye’nin vergileri kaldırması gerektiğine karar veren Dünya Ticaret Örgütü, anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulmasından sorumlu organı tarafından rapor yayımladı.

Söz konusu raporda, “Panel, Türkiye’nin DTÖ ile uyumsuz olan tedbirini yükümlülüklerine uyumlu hale getirmesini tavsiye ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Türkiye, ABD’nin Donald Trump yönetiminde çelik ve alüminyum ithalatına yönelik “madde 232” olarak adlandırılan ulusal güvenliğe ilişkin incelemesi doğrultusunda Mart 2018’de çelik ithalatına yüzde 25, alüminyum ithalatına ise yüzde 10 vergi uygulayarak misillemede bulunmuştu.

Raporda ABD’nin 16 Temmuz 2018’de Türkiye’nin Amerika menşeli bazı ürünlere ek vergi uygulamasına ilişkin olarak istişare talebinde bulunduğu anımsatıldı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin ek vergi tedbirini tutarsız bulan DTÖ, bunun ithalata veya ithalatla bağlantılı olarak uygulanan gümrük vergileri açısından Türkiye’nin diğer ülkelerden ithal edilen ürünlere tanınan daha düşük tarife oranları avantajını sağlayamadığı kararını verdi.

DTÖ açıklamasında, ABD’ye yönelik ek vergi tedbirinin Türkiye’nin çizelgesinde belirtilen ve kabul edilen gümrük vergilerinin üzerinde olağan gümrük vergileri uygulanmasına yol açtığına işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.