Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD için Resesyon Korkusu İlk Kez Dindi

Wall Street Journal anketinden çıkan sonuçlar ABD ekonomisi için iyimser oldu. Resesyon korkuları dinerken büyümeye dair tahminler yukarı yönlü revize edildi.
ABD için Resesyon Korkusu İlk Kez Dindi
HABER GİRİŞ

ABD merkezli ekonomi ve finans gazetesi Wall Street Journal’ın anketinde ABD ekonomisine dair gelecek beklentileri yer aldı. Ankete katılan uzmanlar, gelecek dönemde resesyon ihtimalini önceki beklentilere nazaran artık daha düşük buldu.

ABD’nin son gelen enflasyon verisinde artışın beklentilerin üzerinde olmasına rağmen uzmanlar, önümüzdeki yıl Amerika’da resesyon ihtimalinin ilk kez yüzde 50’nin altında olduğunu paylaştı.

Resesyon endişelerinin ilk kez azalmasına gerekçe olarak ABD’deki zayıf enflasyon, güçlü iş gücü piyasası ve ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımlarında sona geldiği yönünde beklenti oluşması sıralandı.

3 ayda bir yapılan anket çalışmasında iş dünyası ve akademisyenler, gelecek yıl içerisinde resesyon olasılığını yüzde 54’ten yüzde 48’e indirdi.

Ayrıca anket sonuçlarında büyüme beklentilerinde de iyimserlik kendini gösterdi. 2023’ün dördüncü çeyreği için yüzde 1’lik büyüme beklentisi yüzde 2,2 olarak revize edildi.

GCM Yatırım Banner

İsrail-Hamas Çatışması Pozitif Tabloya Gölge Düşürebilir

Ankette, geçen hafta boyunca ekonomi gündeminde yansımaları okunan İsrail-Hamas çatışmasına dair de görüşlere yer verildi.

Buna göre ekonomistler, savaş gündeminin sadece enerji fiyatlarını değil, ABD ekonomisindeki pozitif tabloyu da etkileyebileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın