Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hükümeti Huawei ve ZTE Ekipmanlarını Yasakladı

ABD hükümeti Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE'nin ürünlerini ulusal güvenlik riski olarak tanımladı ve satış yasağı getirdi.
ABD Hükümeti Huawei ve ZTE Ekipmanlarını Yasakladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Biden yönetimi, ABD ulusal güvenliği için”kabul edilemez bir risk oluşturdukları gerekçesiyle Çinli Huawei ve ZTE’nin yeni telekomünikasyon ekipmanlarının onaylanmasını yasakladı.

ABD Federal İletişim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Çinli gözetim ekipmanı üreticisi Dahua Technology ve video gözetim firması Hangzhou Hikvision Digital Technology tarafından yapılan ekipmanların satışını veya ithalatını da yasaklayan nihai kuralları kabul ettiğini söyledi.

Hareket, Pekin’in ekipmanları, Amerikalıları gözetlemek için kullanabileceği korkusuyla Çinli teknoloji devlerine yönelik son baskıyı temsil ediyor. FCC Başkanı Jessica Rosenworcel yaptığı açıklamada, “Bu yeni kurallar, Amerikan halkını telekomünikasyon içeren ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için devam eden eylemlerimizin önemli bir parçasıdır.” ifadelerini, kullandı.

Hikvision yaptığı açıklamada, ürünlerinin ABD güvenliğini tehdit etmediğini söyledi. FCC’nin bu kararı ABD ulusal güvenliğini korumak için hiçbir şey yapmayacağı belirtilen açıklamada, yalnızca ABD’li küçük işletmelerin, yerel makamların, okul bölgelerinin ve bireysel tüketicilerin kendilerini, evlerini korumalarını daha zararlı ve daha pahalı hale getireceği kaydedildi.

Hikvision, ABD’li müşterilere, düzenlemelere tam uyum içinde hizmet vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi. FCC, Haziran 2021’de, kapsanan listedeki tüm şirketler için tüm ekipman yetkilendirmelerini yasaklamayı düşündüğünü söylemişti..

GCM Yatırım Banner

Bu, Mart 2021’de beş Çinli şirketin ABD iletişim ağlarını korumayı amaçlayan 2019 yasası uyarınca ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu kapalı listede yer almasının ardından geldi. İki Cumhuriyetçi ve iki Demokrat da dahil olmak üzere teşkilattaki dört komisyon üyesinin tamamı alınan son kararı destekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın