Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hisselerindeki Yükseliş Asya Borsalarının Çoğuna Yaradı

ABD hisselerinin istihdam verilerindeki beklenmedik artışla yükselmesi, haftanın ilk işlem gününde Asya borsalarının çoğunun yükselmesini sağladı.
ABD Hisselerindeki Yükseliş Asya Borsalarının Çoğuna Yaradı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği ekonomik veri, istihdam sektörü oldu. İstihdamda büyük düşüşler görülürken, işsizlik rakamları tüm dünyada arttı. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları, 1929 Büyük Buhran dönemini bile geride bırakırken, hızlı bir toparlanma görüleceği yorumları yapılıyordu.

ABD’de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam rakamları, Mayıs ayında 2,5 milyon artışa işaret etti. Beklenmedik bir şekilde yükselen istihdam, ABD’nin önemli endekslerinin yükselişini sağladı. Wall Street’teki yükselişin Amerikalılara çok fazla yarar sağlamayacağı söylense de Asya borsalarının yükselişini desteklediği görülüyor.

Verideki artış koronavirüs pandemisinin ardından ekonomik iyileşme sinyali vermesiyle Asya’daki hisse senetleri, bugün ikinci seansta yükseliş kaydetti.
Nikkei 225 Endeksi İkinci Seans Yükseliş
Grafik: Bloomberg

Japon göstergesi Nikkei 225 endeksi, %1,14 oranında değer kazandı. Endeksin yükselişine, Fanuc hisselerindeki %2,71 oranındaki artış öncülük etti. Nikkei endeksinin yılbaşından bu yana olan kazancın pozitif bölgeye çekmesine az bir yükseliş kalırken, şu anda %2,02 oranında negatif bölgede yer alıyor. Yıllık getirisi ise %13,38 düzeyinde.

Nikkei 225 endeksi, Cuma günkü kapanışı 22.863,73 puandan yaptıktan sonra haftanın ilk işlem gününe 23.121,98 puandan başladı. Günün en yükseğini 23.178,10 puan ile kaydeden endeks, TSİ 09:30 sularında %1,38 oranında artıda seyrediyor. Diğer Japon göstergesi Topix ise %0,75 oranında artış kaydetti.

Çin anakarasındaki hisseler, günün ikinci seansında daha yüksek seyrederken, Şanghay kompotizi %0,3 oranında artış kaydetti.
Şanghay Kompozit Endeksi İkinci Seans Yükseliş
Grafik: Bloomberg

Şanghay kompoziti, Cuma günkü işlemleri 2930,80 puandan kapatmıştı. Bugünkü işlemlere ise 2941,98 puandan başlangıç yaptı. Şanghay kompotizi yılbaşından bu yana %3,64 oranında negatif getiri sunarken, 1 yıllık getirisi %6,17 düzeyinde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Çin’in diğer göstergesi Shenzhen bileşeni ise %0,476 oranında yükseliş kaydetti. Cuma günkü kapanışı 11.180,60 puandan yapan endeks, bugünkü işlemlere 11.266,93 puandan başlangıç yaptı. 1 yıllık getirisi %7,53 ile pozitif bölgede bulunurken, yıllık getirisi %32,42 düzeyinde. Hang Seng endeksi ise bugün ikinci seansta %0,17 oranında değer kazandı.

Güney Koreli Kospi endeksi ise bugünkü işlemlerde yatay seyrederken, güne 295,41 puandan başlangıç yaptı.
Kospi Endeksi İkinci Seans Yükseliş
Grafik: Bloomberg

Kospi endeksi Cuma günkü kapanışı 290,62 puandan kapatırken, yeni haftaya yükselişle başladı. Endeks daha sonra %0,05 oranında artıda 290,77 puandan işlem görmeye başladı. Yatay seyreden endeksin yılbaşından bu yana getirisi %1,02 oranında negatif bölgede bulunurken, 1 yıllık getirisi %10,84 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

Yeni Zelanda’ya baktığımızda ise Air New Zealand hisselerinin yapılan açıklama ile %9’dan fazla arttığı görülüyor. Hisseler, Ağustos 2022’nin sonlarına doğru sağlıklı karlara dönme hedefinin açıklanmasıyla birlikte yükseliş kaydetti.

Bölgedeki yükselişin bir diğer nedeni olarak havayolu şirketlerinin hisseleri gösterilirken, Cathay Pacific dışındaki tüm havayolu hisselerinin yükseldiği gözlendi.
Cathay Pacific Hisseleri Düşüş
Grafik: Bloomberg

Hong Kong’da işlem gören Cathay Pacific hisseleri, geçen haftaki işlemleri 8,90 Hong Kong doları seviyesinden kapattıktan sonra bu haftaya 9,15 HKD seviyesinden başladı. Gün içinde en yüksek 9,18 HKD’yi görürken, 8,65 seviyesine kadar geriledi. Daha sonra %1,12 oranında ekside 8,80 HKD seviyesinden işlem görmeye başladı.

Singapur’da ise Singapur Havayolları’nın hisseleri likidite artırılması işlemiyle yükseliş kaydetti. Şirket 10 milyar Singapur dolarından fazla taze likidite artırdığını açıkladı. Hisseleri ise bu haberle birlikte %1’den fazla değer kazandı.

China South Airlines hisseleri %2,88 oranında yükselirken, China Eastern Airlines %1,62 oranında değer kazandı. Japan Airlines hisseleri %2,9 oranında artış kaydederken, Güney Koreli Korean Air Lines hisse senetleri %0,7 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.