Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Airbus ve Boeing Hisseleri, Sıfırı Gören Siparişlere Rağmen Yükseliyor

Koronavirüs pandemisinin vurduğu uçak üreticisi firmalarının hisseleri, düşen siparişlerine rağmen yükselmeyi başarıyor.
Airbus ve Boeing Hisseleri, Sıfırı Gören Siparişlere Rağmen Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde 6,8 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs, büyük bir ekonomik çöküntüye neden oldu. Faaliyetlerini durduran fabrikalarla arz talep dengesi bozuldu. Alınan ilk önlemlerden birisi seyahat engelleriydi ve bu durum havayolu şirketleriyle uçak üreticileri derinden etkiledi.

2020’nin ilk çeyreğinde 641 milyon dolarlık zarar açıklayan Boeing, çalışan sayısını %10 azaltma kararı aldı. Avrupalı uçak üreticisi Airbus ise 481 milyon Euro zarar etti. Uçak siparişlerindeki büyük düşüş sonucunda bu iki dev üreticinin finansallarında daha şiddetli bozulmalar görülmesi bekleniyor.

Airbus son dört ay içinde ikinci kez yeni uçak siparişlerinde sıfırı gördü.
Airbus Yeni Uçak Siparişleri
Kaynak: Airbus

Avrupalı uçak üreticisi, şirketin nakit tasarrufu yapmak amacıyla yeni uçaklar için siparişleri iptal eden ve erteleyen havayollarının sert gerçekliğine uyum sağlaması nedeniyle Mayıs ayında yeni sipariş kaydetmedi. Boeing ise gelecek hafta sipariş ve teslimatlarla ilgili raporlarını açıklayacak. Bazı analistler şirketin beşinci düz ayına işaret etmesini bekliyor.

Teal Group’ta bir havacılık analisti olan Richard Aboulafia, “Bu rakamlara şaşırmadım. Sanırım uçak üreticileri için iki yıllık bir negatif sipariş-satış oranı var,” ifadelerini kullandı. Salgın sonrası yeni uçak siparişlerinin ertelenmesine karşılık, birçok şirketin kriz moduna girmesi durumun bir süre daha böyle devam edeceğini gösteriyor.

Açıklanan kötü verilere karşılık Airbus hisse senetleri, haftanın son işlem gününü %12,50 oranında güçlü bir yükselişle 80,98 Euro seviyesinden sonlandırdı.
Airbus Hisseleri 1 Yıllık Performans
Grafik: Market Watch

18 Mart tarihinde 48,12 Euro ile yaklaşık 4 yılın en düşük seviyelerini kaydeden Airbus, sınırlı bir aralıkta seyretmeye başlamıştı. Haziran ayının başında gösterdiği toparlanma ile 70 Euro bandının üstünü gördü. Cuma günü ise 11 Mart’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeden kapanış yaptı.

GCM Yatırım Banner

Airbus hisseleri 2020 yılına 132,58 Euro’dan başlangıç yapmıştı. Volatil olmayan fiyatları ile 12 Şubat tarihine kadar 138,98 Euro’ya kadar yükselmişti. Bu noktadan sonra dik bir iniş gerçekleştiren hisseler, iki katından fazla gerileyen fiyatları ile dar bir aralıkta hareket etti.

Boeing hisse senetleri ise Cuma günkü işlemleri %0,72 oranında artıda 206,90 seviyesinden sonlandırdı.
Boeing 1 Yıllık Hisse Performansı
Grafik: Market Watch

Hisseler 18 Mart’ta 89 dolara kadar gerileyerek yaklaşık 7 yılın en düşük seviyesini görmüştü. 2020 yılına 328,55 dolardan başlayan hisse senetleri, 12 Şubat’ta 349,95 dolara kadar yükseldi. Bu noktadan gerilemeye başlayan hisseler, dibi gördükten sonra sınırlı bir toparlanma kaydetti.

Siparişlerde görülen çöküş, Airbus ve Boeing’in uzun vadeli planlarının hepsini suyu düşürdü. Ayrıca binlerce işten çıkarma ile sonuçlanacağa benziyor. Yeni siparişlerdeki düşüş ise yaklaşık 10 yılın güçlü verilerinden sonra acı bir duruma işaret etti.

Her iki uçak üreticisi için de bakış açısı değişmedi. Yatırımcılar da bu durumları umursamıyor gibi görünüyor. Hisseler geçen ay %40’tan fazla artış kaydederken, yatırımcılarda iyimserliğin arttığı görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.