Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazinesi Anonim Kripto Cüzdanları ile Mücadelede Yol Aldı

Kripto para cüzdanların anonim bir yapıya sahip olması düzenleyicilerin baskısının artmasına neden oluyor. ABD'den bu konuyla ilgili bir açıklama geldi.
ABD Hazinesi Anonim Kripto Cüzdanları ile Mücadelede Yol Aldı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi, anonim yapıları nedeniyle barındırılmayan kripto cüzdanlarıyla ilişkili riskleri kontrol altına almak için önlemler üzerinde çalışıyor.

2022 Konsensüs konferansı sırasında konuşan Hazine sekreter yardımcısı Wally Adeyemo, finansal kurumların kripto para birimleri aracılığıyla suç faaliyetlerini teşvik etmeyi ortadan kaldırmak için işlem yaptıkları kişilerden haberdar olmaları gerektiğini kaydetti.

Adeyemo, uygulamanın nasıl gerçekleştirileceğini detaylandırmasa da hükümetin sektörün yenilikçi yapısını korumaya çalıştığını kaydetti.

Barındırılmayan cüzdanlarla ilişkili benzersiz riskleri ele aldıklarını belirten Adeyemo, “Barındırılmayan cüzdanlar bir blok zincirinde etkin bir şekilde yönetildiğinden, onlara kimin sahip olduğunu ve onları kontrol ettiğini belirlemek zor olabilir ve bu artan anonimliği kötüye kullanma fırsatları yaratır.” açıklamasında bulundu.

ABD Kriptoyu Düzenlemeye Kararı

Yetkili ABD’nin finans sektörünün gelişen dijital doğasını göz önünde bulundurarak kripto düzenlemesine doğru ilerlediğini doğruladı.

GCM Yatırım Banner

Adeyemo barındırılmayan cüzdanlara bakma ihtiyacının, Rusya’nın Ukrayna’nın işgalini takiben finansal yaptırımları yenmek için kriptodan yararlanma olasılığını gerektirdiğini belirtti. Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto kullandığına dair bir kanıt olmadığını sözlerine ekledi.

Adeyemo finansal sistemin tüm sektörlerini düzenleme hareketinin kısmen ulusal güvenlik nedenlerinden kaynaklandığını kaydetti.

Amerika’nın uluslararası konumu ve ulusal güvenliğimizi koruma yeteneğinin, küresel finanstaki liderliğe bağlı olduğunu belirten Adayemo, “Hükümet olarak bizler, küresel finansal sistemin geleceğinin giderek daha fazla dijital hale geldiğini biliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Hazine’nin hamlesi, Başkan Joe Biden’ın federal hükümet kurumlarının kripto sektörünün gelişimini incelemesini gerektiren bir Yürütme Emri imzalamasından üç ay sonra geldi.

Hazine’den gelen en son geri bildirimler, ABD’de önerilen kripto para birimi düzenlemeleri ile beraber geliyor. Geçtiğimiz günlerde Senatör Cynthia Lummis, kripto para düzenlemesine dair bir tasarıyı tanıttı. Tasarı yasalaşırsa, farklı varlıkların sınıflandırılmasının yanı sıra kriptoyu düzenlemek için uygun kurumlar netleşmiş olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.