Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Tahvili Kritik Konut Verisini Sakin Bekliyor

ABD Hazine tahvilleri, bugün açıklanacak konut sektörü bekleyişiyle yatay seyrediyor. İşte tahvil faizinde son durum;
ABD Hazine Tahvili Kritik Konut Verisini Sakin Bekliyor
Yorum

Bu yıl üst üste yeni yüksek seviyelere ulaşan gösterge ABD Hazine tahvilleri, dünyanın en büyük ekonomisinden gelecek konut verileri öncesinde sakin. Dünya çapında borçlanma maliyetlerinin ölçütü olan ABD 10 yıllık Hazine getirisi, son enflasyon verilerinin ardından Ekim sonlarında kaydettiği yüzde 4,3’deki 15 yılın zirvesinden keskin bir düşüşle yüzde 3,6’lara kadar geriledi.

Dün en son yüzde 3,693 seviyesinde kapanış yapan ABD 10 yıllık Hazine tahvili yeni güne yatay başlayıp yazıma kadar yüzde 3,688-3,750 aralığında seyretti.

Gösterge tahvil faizi, bir haftada yüzde 8,3 düşerken bir ayda yüzde 50’ye yakın değer kaybetti. Ancak 2022’deki rallisiyle yıl başından bu yana getirisi yüzde 222 ile hala çok yükseklerde.

Hikaye, enflasyon ve sıkılaştırmadan resesyona ve para politikasında bir dönüm noktası olasılığına doğru değişirken yatırımcılar devlet borcuna girmeye devam ederek getirileri birkaç yılın en yüksek seviyelerinden aşağı çekti.

Tahvillerin hangi yönde hareket edeceği merak edilirken bugünkü odak açıklanacak ABD verilerinde.

TSİ 16.30’da açıklanacak Ekim ayı için konut başlangıçları ve inşaat izinleri, ABD ekonomisinin kalıcı enflasyon ve yüksek faiz oranları ışığında nasıl ilerlediğine dair ipuçları için yakından izleniyor. Konut piyasası, artan malzeme fiyatları ve yüksek ipotek oranlarından olumsuz etkilendiği için veriler önem taşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu