Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanı Yellen Uyardı: Faturalar Ödenemeyebilir!

ABD Hazine Bakanı Yellen, borç limiti konusunda uyarıda bulunarak ekonomik felaketten kaçınmak için borç limitinin yükseltilmesi gerektiğini savundu. İşte detaylar;
ABD Hazine Bakanı Yellen Uyardı: Faturalar Ödenemeyebilir!
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bugün ABC News’e ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yellen yaptığı açıklamada, ekonomik felaketten kaçınmak için borç limitinin yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Borç tavanının aşılıp, ülkenin faturalarını ödemesi için borç almayı sürdürürse ülkenin bir anayasal kriz riskine gireceğini söyledi.

ABD’nin Haziran ayıdan nakit sıkıntısı çekebileceğini öngören Yellen, çok fazla belirsizlik olduğunu yeni bilgiler edindikçe Kongre’yi bilgilendirmeyi planladığını belirtti.

ABD’nin Nakdi Tükenmeye Başladı

Son birkaç aydır ekonomide olağanüstü önlemler uyguladıklarını kaydederek, söz konusu önlemleri uygulama kabiliyetlerinin tükendiğini ve ülkenin nakdini tüketmeye başlayacağını dile getirdi.

Müzakerelerin Amerikan halkının kafasına silah dayayarak yapılmaması gerektiğini savunan Yellen, Kongre’nin borç limitini yükseltmemesi halinde ABD’nin faturalarını ödeyemeyeceğini öngördü.

GCM Yatırım Banner

Yellen, “Ekonomik felaketten kaçınmak için borç limitini yükseltmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Borç limitinin yükseltilmemesi halinde ABD’nin tarihinde ilk kez vadesi gelen ödemelerin yapılamayacağını söyleyerek uyarıda bulundu.

Müzakereler Amerikan Halkını Kafasına Silah Dayatarak Yapılmamalı

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre liderlerini Beyaz Saray’a davet ettiğini ve bütçe harcama öncelikleri ile düzeylerinin müzakere edildiği bir süreç oluşturmak istediğini ileri sürerek, “Ancak bu müzakereler Amerikan halkının kafasına silah dayayarak yapılmamalı.” dedi.

Kongrenin borç limitini artırması dışında başka bir seçeneği olmadığını savunan Yellen, ABD’nin bankacılık krizine ilişkin de yorumda bulundu.

ABD’nin bankacılık sistemine ve genel olarak gücüne güvendiğini ifade ederek, bankacılık sisteminin güçlü sermaye seviyelerine ve likidite erişimine sahip olduğunu öngördü.

Yellen, ABD’nin Bankacılık Sektörüne Güveniyor

Birkaç bankadaki sıkıntının yayılmamasını sağlamak için kararlı adımlar attıklarını anımsatan Yellen, daha önce kullandıkları araçları gerekirse tekrar kullanmaya hazır olduklarını vurguladı.

Bankaların likiditeye erişimleri olduğunu ve iyi sermayeleri olduğuna dikkat çekerek, ABD’nin bankacılık sisteminin genel olarak gücüne güvendiğini yineledi.

Anadolu Ajansı haberinde ABD’de federal hükümetinin temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaştığına işaret etti.

Borç limiti ya da borç tavanı, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.