Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Güncellediği Çin Kara Listesi, Ambarella Hisselerini Düşürdü

ABD’nin 28 Çin işletmesini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman azınlığa kötü muamele gerekçesiyle kara listeye eklemesi, yarı iletken üreticisi Ambarella’nın hisselerini düşürdü.
ABD’nin Güncellediği Çin Kara Listesi, Ambarella Hisselerini Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kaliforniya merkezli yonga üreticisi Ambarella’nın hisseleri, güncellenmiş kara liste haberlerinin ardından Pazartesi günü kapanış sonrası yapılan işlemlerde yüzde 12’ye kadar düştü.

ABD’li teknoloji şirketinin böyle büyük bir çöküş yaşamasının nedeni ise Çinli müşterilerinden video gözetim ürünleri tedarikçisi Hikvision’un ABD hükümeti tarafından kara listeye alınması oldu. ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında Hikvision’un da bulunduğu 28 Çinli şirketin Amerikan firmalarıyla iş yapmasını kısıtlayarak, onları Varlık Listesi’ne ekledi.

Hükümetin kara listeye aldığı işletmeler arasında Sincan’ın Kamu Güvenliği Ofisi dahil 20 devlet kurumunun bulunduğu kaydedildi.

ABD 28 Çinli Şirket Kara Liste Aldı Kameralar ve diğer görüntü sistemleri için işlemciler yapan Ambarella, en son yıllık raporunda video işleme çözümlerinin Hikvision tarafından kullanıldığını belirtmiş ancak Çinli şirketten ne kadar gelir elde ettiğini söylememişti. Hikvision’un ise Müslümanların eğitim kamplarına yerleştirildiği Çin’in Sincan bölgesinde video kameralar, video kaydediciler ve ilgili ekipman satışları yaptığı biliniyordu. Öte yandan Ambarella, son üç aylık raporunda ticari ihtilafların ortaya çıkma potansiyeli hakkında uyarmıştı.

Çinli Hikvision ise Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, ABD hükümetinin hareketine şiddetle karşı çıktığını ve endişeleri gidermek için Trump yönetimiyle iletişime geçtiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Hikvision ABD Karar Karşı Çıktı “Bu görüşmelere rağmen Hikvision’un cezalandırılması, küresel şirketleri ABD hükümeti ile iletişim kurmaktan caydıracak, Hikvision’un ABD’li iş ortaklarına zarar verecek ve ABD ekonomisini olumsuz yönde etkileyecek.” Öte yandan kara listeye eklenen şirketler arasında yüz tanıma teknolojisinde lider olan SenseTime ile Megvii Technology’nin olması da dikkat çekti.

Huawei yasağını takip eden Washington’un bu eyleminin, bu hafta yapılacak ticaret görüşmelerinin öncesinde gelmesi de endişeleri artırdı. ABD yetkilileri, eylemin bu haftaki müzakerelerle alakalı olmadığını savunda da durum 15 aydır devam eden ticaret savaşı için iyiye işaret etmedi. Bununla birlikte Trump’ın Pazartesi günü Hong Kong’un müzakereler için kötü olabileceğini söylemesi de anlaşma olasılığını düşürmüştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.