Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Fabrika Siparişleri Mart’ta Beklentinin Altında Yükseldi

ABD'nin Mart ayı fabrika siparişlerindeki artış yüzde 1,1 olan piyasa beklentilerinin altında kalmasına rağmen bir önceki aya göre toparladı. Detaylar haberde;
ABD Fabrika Siparişleri Mart’ta Beklentinin Altında Yükseldi
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından ülkenin Mart ayı fabrika siparişleri raporu yayımlandı. Ülkede fabrika siparişleri art arda iki aylık düşüşün ardından Mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,9 artarak toparladı.

Rapordaki iyimser tabloya rağmen piyasa beklentileri olan yüzde 1,1’lik seviyenin altında kaydedildi. ABD’nin fabrika siparişleri Şubat ayında ise yüzde 1,1 oranında azalmıştı.

Mart dönemine ilişkin raporda dayanıklı mal siparişleri yüzde 3,2 artarak 276,4 milyar dolara yükseldi.

ABD’de Stoklar 799,4 Milyar Dolara Geriledi

Nakliye hariç yeni siparişlerde ise ülkede yüzde 0,3’lük artış kaydedildi. Savunma hariç yeni siparişler yüzde 3,5 yükseldi.

ABD Sayım Bürosu’nun Mart ayı raporunda, art arda gelen iki aylık düşüşün ardından ulaşım ekipmanı yüzde 9,1 yükselerek 97,4 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Şimdi Kayıt Olun

Karşılanmayan siparişlerin sevkiyata oranı ise Şubat ayındaki 6,11’den Mart’ta 6,04’e geriledi. Art arda üç ay düşüş görülen stoklar ise yüzde 0,8 düşüşle 799,4 milyar dolara geriledi. Stok-sevkiyat oranı da Şubat ayındaki 1,49’dan Mart’ta 1,48’e geriledi.

Fabrika siparişleri, ABD ekonomisinde önemli bir yere sahip olan sanayi sektörünün yakın gelecekteki performansına ışık tutması açısından önem taşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın