Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonuna Tepki: Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Yükseliyor!

ABD tüketici fiyat endeksinin açıklanması sonrasında önde gelen kripto para birimleri Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında artış gözlemleniyor. Detaylar...
ABD Enflasyonuna Tepki: Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Yükseliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, enflasyonun Nisan ayında yüzde 5’lik piyasa beklentilerine karşın yüzde 4,9’a gerilediğini duyurdu. Tüketici fiyat endeksi verilerinin yayınlanmasına yanıt olarak Bitcoin (BTC) fiyatı 28 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarken, Ethereum (ETH) fiyatı ise 1.900 dolara yaklaştı.

Bitcoin, destekleyici bir haber akışı yokluğunda yaklaşık bir hafta boyunca 28 bin dolar seviyesinin altında yatay işlem görürken, ABD enflasyon verileri, amiral kripto para biriminin 28 bin dolar seviyesini aşan yükselişini körükledi.

Nisan 2023 döneminde TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 4,9 gerilemesi, yüzde 5 olan piyasa beklentilerinin altında kalırken, aylık TÜFE ve Çekirdek TÜFE yüzde 0,4 artarak piyasa analistlerinin tahminleriyle örtüştü.

Bitcoin Dakikalar içinde Hızlı Yükseldi

TÜFE rakamlarını takip eden dakikalarda, Bitcoin fiyatı yüzde 2 civarında sıçramayla token başına 28 bin doları geri kazandı.

Fiyat tablosunda görüldüğü üzere, Bitcoin şu anda bir yükseliş trendinde. Varlık, ABD TÜFE açıklamasına yanıt olarak, haber yazımı itibarıyla 28.327 dolarlık gün içi en yüksek seviyeyi kaydetmiş durumda.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

İlerleyen dakikalarda bir geri çekilme gözlemlense de fiyat, 28 bin dolar seviyesinin üzerinde kaldı ve bu seviye şimdilik Bitcoin için önemli bir destek durumuna dönüştü.

BTC için Fiyat Tahminleri

Enflasyon açıklamasını değerlendiren Tedtalksmacro’daki teknik uzmanlar Bitcoin için 29 bin dolarlık bir yükseliş hedefi belirlediler.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @tedtalksmacro

Tony’den BTC için 30 Bin Dolar Mesajı

Kripto analisti Tony “The Bull” ise yükselen enflasyonun, ABD Merkez Bankası’nın kripto da dahil olmak üzere küresel piyasaları yavaşlatan faiz oranlarını yükseltmesinin birincil nedeni olduğunun altını çizdi.

Bitcoin fiyatının, 2020 yıllık kapanışın ve 2021 yıllık açılışın hemen altındaki kritik seviye etrafında konsolide oluğunu söyleyen analist, yüksek zaman çerçevesi direnç seviyesinin üzerinde güçlü bir hareketin, BTC’nin daha da yükselmesine neden olabileceğini ifade etti.

Nisan TÜFE raporuna verilen mevcut tepkinin devam ettirilebilmesi durumunda, BTC/USD paritesinin önümüzdeki haftalarda 30 bin doların üzerinde işlem görebileceğini öne sürdü.

ETH de Hareketlendi

Öte yandan, en büyük altcoin ETH ise 7 Mayıs’tan bu yana yaşadığı kayıplarını sildi ve fiyat, 1.880 dolar seviyesini geçti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu süreçte 1.887 doları gören ve ardından 1.876 dolara doğru ılımlı bir geri çekilme izleyen Ethereum fiyatının, 1.850 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı sürece, yükseliş eğilimini bozmamış olacağı belirtiliyor.

Trend çizgisinin altında kesin bir kapanışın ise Ethereum için yükseliş tezini geçersiz kılabileceğine dikkat çekiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın