Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisine Dair İpuçları Aranırken, Tahviller Düşüşte

ABD Hazine tahvilleri, yatırımcıların ekonomik verilere ve şirketlerin kazanç raporlarına odaklanmasıyla düşüyor.
ABD Ekonomisine Dair İpuçları Aranırken, Tahviller Düşüşte
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda bugün satın alma yöneticileri endeksleri takip ediliyor. Avrupa’da veriler karışık gelirken, piyasalarda genel olarak düşüş hakim. ABD rakamları ise henüz açıklanmadı. Yatırımcılar ekonominin imalat ve hizmet başta olmak üzere ekonomideki gidişatı gösterecek olan rakamlara odaklanmış durumda.

Piyasalar S&P Global’in imalat ve hizmet sektörlerindeki ekonomik aktivitenin yavaşladığını gösteren veriler sunmasını bekliyor.

ABD Hazine Tahvilleri PMI Öncesi Düşüşte

Paratic Placeholder 640x360
Kaynak: Investing

ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri yüzde 0,38 ekside yüzde 3,51 oranında seyrediyor. Gün içinde 3,49 – 3,52 arasında hareket eden değer, son bir yılda en düşük 1,66’yı, en yüksek 4,33’ü kaydetti.

2 yıllık tahvil verimi yüzde 0,20 azalışla 4,23 seviyesinde bulunurken, yıllık bazda 0,98 – 4,88 bölgesinde gezindi. TSİ 16.00 itibarıyla ABD 5 yıllık Hazine tahvilleri yüzde 0,33, 30 yıllıkları yüzde 0,30 ve bir aylık tahvilleri yüzde 0,06 ekside işlem görüyor.

ABD’de enflasyon Haziran ayından bu yana düşüşe geçse de yüzde 6,5 ile hala çok yüksek seviyede. Bu noktada Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarına devam edeceği düşünülüyor. Nitekim FED Başkanı Jerome Powell ve birçok Federal Reserve üyesi, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar şahin duruşun korunacağı mesajını vermişti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

ABD’li şirketlerin bilançoları açıklanmaya başladı. Yatırımcılar ekonomik verilere ve şirketlerin kazanç oranlarına bakarak, genel ekonomiye dair ipucu almaya çalışırken, bugün açıklanacak olan PMI verileri oldukça önemli.

Yatırımcıların birçoğu ise enflasyonu durdurmak için uygulanan faiz artırımlarının, ABD ekonomisini resesyona sokacağı konusunda büyük endişe duyuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.