Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Geciken Türkiye Ziyareti İzleniyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüşmelerde bulunurken uzmanlardan gelen açıklamalar dikkat çekiyor.
ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Geciken Türkiye Ziyareti İzleniyor
Yorum

Türkiye’ye dün gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çavuşoğlu ile deprem bölgesine ziyarette bulunmuş ve yardımların 185 milyon dolara çıktığını söylemişti. Bugün Dışişleri Bakanı ile mevkidaşı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelirken konuya yakın kaynaklara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmesi bekleniyor.

Blinken’ın Türkiye ziyaretinin ilgi çekici yanlarından biri ABD Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’ye ilk gelişi olması. Blinken’ın mevcut görevinde Türkiye’ye ziyareti bir süredir planlansa da göreve gelmesinden ancak iki yıl sonra gerçekleşti.

Bu, görev sürelerinin ilk üç ayında ülkemizi ziyaret eden Hillary Clinton ve Rex Tillerson dahil seleflerinden bazılarıyla tam bir tezat oluşturuyor. Analistlerse gecikmenin, Ankara’nın Rus füze savunma sistemlerini satın aldığı 2019’dan bu yana bozulan ilişkinin gergin doğasını gösterdiğini söylüyor.

Uzmanlar, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasındaki bazı davranışlarından dolayı Türkiye’yi övmesine rağmen, Moskova ile olan yakın ilişkisinden endişe duymaya devam ettiğini belirtiyor.

Bu arada Washington ile Ankara arasındaki görüşmelerde Türkiye’nin reddettiği İsveç ve Finlandiya’nın NATO başvurularının da ele alınması bekleniyor.

Erdoğan, geçen ay sadece Helsinki’nin başvurusunu onaylamaya açık olduğunu söylerken Çavuşoğlu geçen hafta NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşmesinde geri adım atmadı. “Türkiye’nin başından beri izlediği tutum net” diyen Çavuşoğlu, endişelerinin karşılanması gerektiğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu