Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu, Stoltenberg Görüşmesinde İsveç Israrını Sürdürdü

Başsağlığı dileklerini iletmek için Ankara’ya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşen Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya meselesinde geri adım atmadı.
Çavuşoğlu, Stoltenberg Görüşmesinde İsveç Israrını Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Depremin 11’inci gününde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, destek ve birlik için Ankara’ya gelen diplomatlarla görüşmelerini sürdürüyor. Dışişleri Bakanı, bugün Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Görüşmelerinin ardından Ankara’da ortak basın açıklaması düzenleyen Çavuşoğlu ve Stoltenberg, Türkiye’nin zorlu günlerinde NATO’nun desteğine vurgu yaptılar.

NATO makamlarının depremin gerçekleştiği ilk anda harekete geçtiğini paylaşan Çavuşoğlu, destek ve yardımlar için teşekkür etti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile yaptığı görüşmede depremin yanı sıra dış siyasetteki ana konu başlıklarını da ele aldıklarını paylaşarak şöyle ifade kullandı:

“Bugün bazı bölgesel konuları da değerlendirdik. Ukrayna’daki savaş, tahıl anlaşmasının uzatılması, nükleer santraldeki durum da gündemimizde oldu. Öncelik değil ama İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecini de konuştuk” açıklamasında bulundu.”

Şimdi Kayıt Olun

NATO’nun Tanık Olduğu En Ölümcül Felaket

Müttefikleri Türkiye’nin NATO’nun kurulduğu günden beri tanık olduğu en ölümcül felaketi yaşadığını söyleyen Stoltenberg, ittifak adına başsağlığı dileklerini iletti.

“NATO’nun Türkiye ile dayanışma içinde bulunduğunu göstermek için burada bulunuyorum” diyerek, müttefik ülkelerin Türkiye için desteğe devam edeceği sözünü verdi.

İsveç ve Finlandiya’nın Üyeliğini İmzalamanın Zamanı Geldi

İsveç ve Finlandiya’nın yarım kalan NATO üyelik sürecine yönelik de açıklama yapan Stoltenberg, “Hem İsveç hem de Finlandiya’nın üyeliğini imzalamanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Her iki ülke de önemli adımlar attı” şeklinde ifade kullandı. En kısa sürede iki ülkenin ittifaka üye olmasının kritik olduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu’nun yanıtı ise “Türkiye’nin başından beri izlediği tutum net. Endişelerimizin karşılanması gerekiyor. İki ülke bazı adımlar attı, inkâr etmedik. Olumlu adımları olumlu karşılıyoruz ama İsveç’in yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz” oldu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın