Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den Türkiye’ye F-16 Satışı Yorumu

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'ye F-16 satışının ABD'nin ve NATO'nun çıkarına olduğunu söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den Türkiye’ye F-16 Satışı Yorumu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, NATO Zirvesi için bulunduğu Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gazetecilere Türkiye’ye F-16 uçaklarının verilmesi konusunda açıklama yaptı. Türkiye’nin modernize edilmiş F-16 uçaklarına sahip olmasının, ABD’nin ve NATO’nun çıkarına olduğunu söyledi.

Blinken konuşmasında “İttifak genelinde yaptığımız şey, bu ittifakı olabildiğince güçlü kılmak için tüm üyelerinin ihtiyaç duydukları teknolojiye sahip olduğundan emin olmak.” dedi.

Türkiye’ye F-16 uçaklarının satışı konusunda Kongre’nin iki kanadından yapılan itirazların nasıl aşılacağı yönündeki soruya, bunların her zaman farklı konular olduğu şeklinde cevap verdi.

Türkiye’nin kabul etmesiyle İsveç’i NATO’ya sokma sürecinin devam ettiğini, aynı zamanda Türkiye’nin modernize edilmiş F-16’lara sahip olmasının bu yönetimin politikası olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin F-16 Uçaklara Sahip Olması Gerekli

Türkiye’nin NATO müttefiki bir ülke olduğunu ifade eden Blinken, “Tüm NATO’nun birlikte çalışabilmesi, Türkiye’nin bu teknolojiye sahip olması önemlidir.” şeklinde konuştu.

Blinken Mayıs ayında yaptığı açıklamada ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışı konusunu, İsveç’in NATO’ya üyeliğine bağlamadığını, bu satışın ABD’nin de çıkarına olduğunu belirtmişti.

Bazı Kongre üyelerinin İsveç’in NATO’ya katılımını F-16’lardaki ilerlemeye bağladığını ancak Kongre’nin tamamen eşit ve bağımsız bir hükümet organı olduğunu söyledi.

Dün açıklanan NATO Vilnius Zirvesi Bildirisi’nde, “İsveç’i ittifakın tam üyesi olarak karşılamayı dört gözle bekliyoruz” ifadesi kullanıldı.

(Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu