Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Vilnius Zirvesi Bildirisi’nde Türkiye ve Ukrayna Vurgusu

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta gerçekleştirilen NATO Zirvesi'nde yayımlanan bildiride Türkiye vurgusu dikkat çekti. Detaylar haberde;
NATO Vilnius Zirvesi Bildirisi’nde Türkiye ve Ukrayna Vurgusu
HABER GİRİŞ

Önemli gelişmelere ve toplantılara sahne olan NATO Zirvesi’nde bir bildiri yayımlandı. Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirilen zirveden çıkan bildiride Türkiye ve Ukrayna’ya dair verilen mesajlar dikkat çekti.

Bildiride özellikle Rusya ile ilişkiler, terörle mücadele ve Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğine dair konu başlıklarına yer verildi.

Türkiye ve İsveç Arasında Varılan Anlaşma Memnuniyetle Karşılandı

NATO Vilnius Zirvesi Bildirisi’nde; NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsveç Başbakanı Kristersson arasında varılan anlaşmanın memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

İsveç’i ittifakın tam üyesi olarak karşılamayı dört gözle bekliyoruz” ifadesine yer verildi.

Terörizmle Mücadele Mesajı

NATO’nun açık kapı politikasına işaret edilen bildiride, tüm ülkelerin kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkı olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Terörizmin tüm unsurlarıyla mücadele edilmesinin ülkelerin ortak savunması için büyük önem taşıdığı belirtildi. Terörizmin koşul gözetmeksizin reddedildiği bildiride terörizmin mümkün olan en güçlü şekilde kınanması gerekliliğine dikkat çekildi.

“Ukrayna’nın Geleceği NATO’dadır”

Bildiride Ukrayna’ya dair kullanılan bazı ifadeler de dikkat çekti.

Ukrayna’nın kendi güvenlik düzenlemelerini seçme hakkının tamamen desteklendiği ve ülkenin geleceğinin NATO’da olduğu ifade edildi.

Bildiride, Karadeniz’de emniyet, güvenlik ve seyrüsefer özgürlüğünü sürdürmeyi hedefleyen bölgesel çabalara Montrö Boğazlar Sözleşmesi yoluyla verilen desteğin altı çizildi.

Karadeniz’de yaşanan gelişmelerin yakından takip edileceği ve durumsal farkındalığın artırılacağı vurgulandı.

“Rusya ile İletişim Kanalları Açık Tutulmalı”

Ayrıca riski minimize etmek, gerginliği dindirmek, şeffaflığı artırmak amacıyla Moskova yönetimiyle iletişim kanallarının açık tutulacağı bildirildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.