Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan F-16 Açıklaması

Çavuşoğlu ve Blinken, Ankara'da düzenlenen ortak basın toplantısında ikili ve bölgesel konular hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan F-16 Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ankara’da düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Blinken ile birçok konu hakkında görüştüklerini kaydetti. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Blinken dün afet bölgesini ziyaret etmişti.

Bugün Ankara’da gerçekleşen görüşmelerde, ikili ve bölgesel konuların ele alındığı bildirildi. İki bürokratın deprem bölgesindeki incelemelerinin ardından Çavuşoğlu, Blinken’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Görüşmede Türk vatandaşlarına son aylarda ABD tarafından verilen vizelerde sorunlar yaşandığına değinen Çavuşoğlu, sürecin 6 aya kadar uzadığını belirtti. Bu durum hızlandırılması için talepte bulunulduğu bilgisini verdi.

Türkiye F-16 Tedariki için NATO ile Ortak Hareket Etmeli

Geçen aylarda ABD, Türkiye’de güvenlik sorunu olduğu gerekçesiyle vatandaşlarını uyarmıştı. Konu hakkında açıklamada bulunan Çavuşoğlu, böyle bir karar alınmadan önce iki ülke bakanlığının görüşmesinin doğru olacağını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, ABD’den F-16 alımına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Konu hakkında ABD yönetiminin destek verdiğini ancak Kongre’nin bazen sorun çıkardığını ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Ortak basın toplantısında Blinken da Türkiye’ye satılacak olan ve sorunlar yaşanılan F-16 konusuna değindi. Bahsi geçen konuda Biden yönetiminin Türkiye’yi desteklediğini ancak bir zaman takvimi veremeyeceğine dikkat çekti.

Özel bir açıklamada bulunamayacağını bildiren Blinken, F-16 meselesinde Türkiye ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) ortak hareket kabiliyetinin önemli olduğunun altını çizdi.

Blinken: Türkiye’nin Güney Sınırı Güvenlik Endişelerini Anlıyoruz

Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’deki taahhütlerini hatırlattı. ABD tarafının DEAŞ’a karşı PKK/YPG gibi terör örgütüyle iş birliği yapmasının doğru olmadığını savundu.

Konu hakkında yorumda bulunan Blinken ise Türkiye’nin güney sınırıyla ilgili gerçek güvenlik endişelerini anladıklarını dile getirdi.

Batı’nın Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlara da değinen Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’in (BM) kararlarına uyulduğunu fakat bireysel olan yaptırımlara katılmadıklarını ifade etti.

Türkiye’nin boğazlarını savaş gemilerine açılmadığını, tedbirler alındığını ve ilkeli davranıldığını ileri sürdü. Rusya ile Türkiye arasında enerji ve gıda ağırlıklı bir ticaret olduğunu kaydetti.

Söylendiği gibi Rusya ile silahlanma amaçlı bir ticaretin olmadığına dikkat çeken Çavuşoğlu, bu yöndeki açıklamalarınsa kesinlikle yanlış olduğunu paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.