Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Deutsche Bank’ın Danske Para Aklama Skandalındaki Rolünü Daha Derin Araştırıyor

ABD, Danske Bank’ın 200 milyar euroluk kara para aklama skandalında Deutsche Bank’ın rolüne ilişkin soruşturmasını hızlandırdı.
ABD Deutsche Bank’ın Danske Para Aklama Skandalındaki Rolünü Daha Derin Araştırıyor
HABER GİRİŞ

Soruşturmaya aşina olan dört kişinin Reuters’a verdiği bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda Danske Bank’ın 200 milyar euroluk kara para aklama skandalı konusunda Deutsche Bank’ın rolüne ilişkin soruşturmasını hızlandırdı.

Kaynaklardan biri ABD Adalet Bakanlığı’nın yeni soruşturma hattının Deutsche’nin, Danimarka’nın en büyük borç vereni Danske’den ABD’ye kirli para akışına yardım edip etmediği olduğunu söyledi. Bunun kanıtlanması durumunda suçun sert finansal cezalara yol açabileceği vurgulandı.

Kaynaklar ayrıca yaklaşık bir yıldır Estonyalı savcılarla yakın çalışan ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinin Frankfurt devlet savcılarıyla da iş birliğine başladıklarını aktardı.

ABD Deutsche Bank’ın Danske Rolü Araştırıyor Bu noktada Frankfurt savcılarının, Deutsche’nin Danimarka bankası için ödemeleri işlemedeki rolünü araştırdıkları hatırlatıldı. ABD Adalet Bakanlığı’nın Almanya’nın en büyük bankasına ve onun Frankfurt savcılarıyla yaptığı çalışmalara odaklandığı daha önce bildirilmemişti. Bir Danske sözcüsü, sorulara yanıt olarak Estonya, Danimarka, Fransa ve ABD’deki yetkililerle iş birliğine devam ettiklerini açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı ve Frankfurt eyalet savcıları ABD soruşturması hakkında yorum yapmaktan kaçınırken kaynaklar soruşturmanın önümüzdeki yıl tamamlanacağını öne sürdü.

ABD Adalet Bakanlığı Estonya Frankfurt İş Birliği Deutsche Bank’tan bir sözcü de son yıllarda kontrolleri önemli ölçüde iyileştirdiklerini dile getirdi. “Yetkililerle iyi ve yapıcı bir değişim içinde olduğumuzu sürekli olarak vurguladık” dedi. Diğer taraftan Rusya’dan sözde ayna işlemlerinde 10 milyar dolarlık ayna ticaretini içeren ayrı bir kara para aklama davasında yaklaşık 700 milyon dolar ceza ödeyen Deutsche Bank’ın bu konuyla alakalı olarak da incelendiği bildirildi.

İki kaynak, ABD’li araştırmacıların ABD’deki mevcut ve eski Deutsche personeliyle konuştuğunu ve bazılarının Danske’ye dahil olduğunu anlattı. Ayriyeten Estonyalı savcıların, ABD’nin para cezası durumunda gelirlerini paylaşacağını umarak Danske ile ilgili bulgularını paylaştıkları kaydedildi. Bir kaynak, Estonyalı savcıların toplamda 2 milyar dolara kadar şüpheli fonu içeren ondan fazla işlemi incelediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın