Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri İki Aylık Düşüşün Ardından Arttı

ABD'nin önemli verileri arasında yer alan dayanıklı mal siparişleri raporu açıklandı. Rapora göre Mart ayında beklentilerin üstünde artış kaydedildi. İşte detaylar;
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri İki Aylık Düşüşün Ardından Arttı
HABER GİRİŞ

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından Mart ayı dayanıklı mal siparişleri raporu açıklandı. ABD’deki mevcut endüstriyel aktiviteyi ölçen ve gelecekteki iş eğilimlerinin bir gösteren anket raporuna göre dayanıklı mallara yönelik siparişler Mart’ta aylık bazda yüzde 3,2 artarak 276,4 milyar dolara ulaştı.

Mart ayında üretilen dayanıklı mallar için yeni siparişler art arda iki aylık düşüşün ardından 8,6 milyar dolarlık artış kaydetti. Söz konusu siparişlerin Mart 2023 döneminde yüzde 0,7 oranında artması bekleniyordu.

Geçen ayki 2023 yılının Şubat ayı raporu dayanıklı mal siparişleri aylık bazda yüzde 1 düşerek 268,4 milyar dolara gerilemişti. Bugünkü raporla geçen ay açıklanan Şubat ayı verisi de 1 düşüşten yüzde 1,2 düşüşe revize edildi.

ABD’nin çekirdek sermaye siparişleri olarak bilinen savunma ve havacılık hariç sermaye malı siparişlerinde ise yüzde 0,4’lük düşüş kaydedildi. Geçen ay açıklanan Şubat ayı verisi ise eksi yüzde 0,1’den eksi yüzde 0,7’ye revize edildi.

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Mart Ayı
KAYNAK: ABD Nüfus Sayım Bürosu

Ulaşım hariç yeni siparişler söz konusu dönemde yüzde 0,3, savunma hariç siparişler de ise yüzde 3,5’lik artış bildirildi.

Şimdi Kayıt Olun

Ömrü en az 3 yılı bulan ürünlerden oluşan dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişler, sanayi üretimine ilişkin bilgi vermesi açısından önem taşıyor. Art arda gelen iki aylık düşüşün ardından ulaşım ekipmanları da yüzde 9,1 yükselerek 97,4 milyar dolara çıktı.

Ankete göre fabrikasyon metal ürünler ve birincil metaller Mart’ta çok az bir yükseliş kaydederek yüzde 0,1 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın