Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD-Çin İlişkileri için Endişe Veren Yorum: Hiç Güven Yok

Wall Street'in en etkili ekonomistlerinden biri olarak tanınan Stephen Roach, ABD-Çin ilişkilerinin tehlikeli bir boyuta ulaştığı konusunda uyardı.
ABD-Çin İlişkileri için Endişe Veren Yorum: Hiç Güven Yok
HABER GİRİŞ

Yale Üniversitesi’nin önde gelen isimlerinden Stephen Roach, dünyanın en büyük iki ekonomisinin ilişkilerine ilişkin endişe verici yorumlarda bulundu. Pekin’in Washington’u ana düşmanı olarak gördüğünü ve ABD’nin Çin’in yolunu kapatma niyetinde olduğuna inandığını söyledi.

Pekin’de devam eden Çin Kalkınma Forumu’na katılan Roach, bugün CNBC’ye verdiği demeçle gündeme geldi. “Şu anda, hiç güven yok” diyen Roach, son meselelere atıfta bulundu.

Ticaret ve tarifelerden teknoloji rekabetine ve iddia edilen casusluğa kadar son yıllarda birçok noktada gerilen ilişkiler, daha yakın zamanlarda ABD sözde bir Çin casus balonunu düşürdükten sonra iyice gerildi.

Bu olay, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in geçen ay yaşanan olay nedeniyle Pekin gezisini iptal etmesine yol açtı.

Roach, bu duruma atıfla “Balon, bizi gerçekten hızlı bir yokuş aşağı inişe sokan bir kıvılcımdı, eğer bir balon bu ilişkiyi bu kadar hızlı rayından çıkarabiliyorsa, bu size iki ülkenin bu ilişkiden ne kadar zarar görmüş ve güvensiz olduğunu gösterir” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bugün itibarıyla 5 gündür Çin’de olduğunu belirten Roach, “buradaki hikaye, ABD’de öğrendiğiniz şeyin yansıması, Çin kesinlikle bir Amerikan sorununa sahip olduğunu inanıyor, bu gece ABD’ye geri döneceğim ve tam tersini duyacağım: Amerika’nın bir Çin sorunu olduğunu” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Konuşmasında ABD’nin TikTok yasağına ilişkin hamlelerine de değinen ekonomist, TikTok’un CEO’sunun geçen hafta, Amerikan verilerinin Çin hükümetinin eline geçip geçmeyeceğini öğrenmek isteyen ABD’li milletvekillerine saatlerce ifade verdiğini hatırlattı.

Çin Kalkınma Forumu’nda bu konunun fazlasıyla konuşulduğunu belirterek, “forumda konuştuğum Çinli uzmanların, yetkililerin ve iş adamlarının bunu çok saldırgan bulduğunu ve onları çok endişelendirdiğini söyleyebilirim” dedi.

Clinton yönetiminin eski savunma bakanı olan William Cohen de Stephen Roach’a benzer açıklamalarda bulundu. Cohen, taraflar arasındaki çekişmeli gidişatın “tehlikeli” bir boyuta ulaştığını söyleyerek, “Bence her ikisinin de elinde nükleer silahların olduğu iki rakip güce sahip olduğunuzda, bu çok tehlikeli bir nokta” yorumuyla dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.