Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Büyüme Verisi Geldi! İşte 4. Çeyrek Nihai GSYİH Açıklaması!

Amerika Birleşik Devletleri, 2023 yılı dördüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla nihai raporu yayımlandı. Veriler nasıl çıktı? Detaylar haberin devamında;
ABD Büyüme Verisi Geldi! İşte 4. Çeyrek Nihai GSYİH Açıklaması!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından takip edilen Amerika Birleşik Devletleri büyüme rakamlarına ilişkin yeni veriler yayımlandı. Peki, 2023 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme nihai verisi nasıl geldi, beklentileri karşıladı mı?

ABD Ekonomi Analiz Bürosu (BEA) tarafından az önce yayımlanan rapora göre nihai revizyonla birlikte reel gayri safi yurt içi hasıla, 2023 yılının son çeyreğinde yıllık yüzde 3,4 oranında artış gösterdi.

Veri, Beklentilerin Üzerinde Geldi

Piyasa beklentileri, 28 Şubat’ta duyurulan büyüme verilerinin revizyona tabi tutulmaması ve son çeyrek yıllık büyüme oranının yüzde 3,2 düzeyinde korunması yönündeydi.

Ülke ekonomisi, 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2,2, ikinci çeyreğinde yüzde 2,1 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 oranında büyüme kaydetmişti.

ABD GSYİH Yıllık Tablo
Kaynak: BEA

BEA tarafından yapılan açıklamada, “Güncelleme temel olarak tüketici harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlardaki yukarı yönlü revizyonları yansıtmakta olup, bu revizyonlar özel envanter yatırımlarındaki aşağı yönlü revizyonla kısmen dengelenmiştir.” ifadesi kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 1,8 olarak korundu. ABD Merkez Bankası’nın (FED) yakından takip ettiği gıda ve enerji harcamaları hesaplama dışı tutulduğunda çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise bu dönemde yüzde 2,1’den yüzde 2‘ye revize edildi.

ABD Dolar Endeksi (DXY) duyuruya ani bir tepki göstermedi ve yazım itibarıyla gün içinde yüzde 0,25 artışla 104,55 seviyesinden işlem görüyor.

GSYİH verisi, ülke ekonomisinin genel durumu hakkında daha fazla bilgi sunması nedeniyle yatırımcıların, ABD Merkez Bankası’nın (FED) gelecekteki politika hamlelerine yönelik beklentilerini şekillendirmesi açısından önem taşıyor.

GSYİH verileri, FED’in 2024 yılında faiz indirimlerine başlayacağı dönem konusunda belirleyici unsurlar arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.