Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Bütçe Açığı 2020’de Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

ABD’nin bütçe açığı 30 Eylül’de sona eren mali yılda 3,1 trilyon dolara ulaşırken yetkililer, Başkan Donald Trump'ın yönetimini ve ekonomideki toparlanmayı övdü.
ABD’nin Bütçe Açığı 2020’de Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cuma günü yayınlanan hükümet verilerine göre, ABD’nin bütçe açığı 30 Eylül’de sona eren mali yılda 3,1 trilyon dolara ulaşarak ABD tarihindeki açık ara en büyük bir yıllık boşluğu temsil etti.

Bu durum CBO’nun ABD’nin muhtemelen 3,1 trilyon dolarlık bütçe açığı tahmininin doğru çıktığını gösterirken veriler, koronavirüs salgınının ABD ekonomisine verdiği sarsıcı darbenin çarpıcı bir yansıması olarak gösterildi.

Hükümet harcamaları ile vergi geliri arasındaki boşluğu ifade eden açık, ABD hükümetinin bu yılın başlarında pandeminin etkilerini kontrol altına almak için onayladığı harcamalardaki çarpıcı artışı ortaya serdi. Geçen yıl yaklaşık 1 trilyon dolar olan açık, yüksek bir seviyeyi temsil etse de bu yılki sonuç ile karşılaştırıldığında epey düşük kaldı.

Beyaz Saray ve Hazine Bakanlığı’nın ortaklaşa yayımladığı verilere göre hükümet, 2020 için 6,552 trilyon dolar harcarken rakam bir yıl önce 4,447 trilyon dolardı.
ABD Bütçe Açığı 2020
Görsel Kaynak: The Washington Post

Hükümet, bu yıl 3,420 trilyon dolar vergi geliri sağlarken bu ise 2019’a göre hafif bir düşüş oldu. Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Başkan Donald Trump’ın halk sağlığını benzeri görülmemiş salgının etkilerinden korumak için cesur ve hızlı bir şekilde harekete geçtiği; COVID-19’un sağlık ve ekonomik etkilerini ele alan dört ana yasayı imzaladığı belirtildi.

Bu yasalar aracılığıyla Trump yönetiminin, Amerikan işçilerine ve ailelerine, küçük işletmelere ve eyalet, yerel ve kabile hükümetlerine yardım sağladığı ve Amerikan endüstrisi için işleri koruduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
2020 mali yılındaki açığın 3,1 trilyon dolarla 2021 mali yılı bütçesinde tahmin edilenden 2 trilyon dolar fazla gelmesinin, öncelikle bu çabalardan kaynaklandığı bilgisi verildi.
ABD Bütçe Açığı
Kaynak: Treasury Department

Başkan Trump’ın liderliğinde ekonominin inanılmaz bir geri dönüşe başladı ve işsizlik oranının Nisan’daki zirveden bu yana her ay düşerek Eylül’de yüzde 7,9’a gerilediği bildirildi.

Açıklamaya göre son beş ayda, salgın sırasında kaybedilen işlerin yüzde 52’si kurtarıldı ve Amerika Birleşik Devletleri 11,4 milyondan fazla iş kazandı. Eyaletler işyerlerini yeniden açtıkça ve sosyal uzaklaşma emirlerini kaldırdıkça istihdamın da artmaya devam edeceği eklendi.

Hazine Bakanı Steven T. Mnuchin; “Başkan Trump’ın büyüme yanlısı politikaları ve iki tarafı da tutan CARES Yasası sayesinde güçlü bir ekonomik iyileşme yaşıyoruz” diyerek şöyle sürdürdü: “Yönetim, Amerikalı işçileri, aileleri ve işletmeleri desteklemeye ve güçlü ekonomik toparlanmamızın devam etmesini sağlamaya tamamen kararlıdır.”

OMB Direktörü Russ Vought da konuya ilişkin açıklamasında Trump’ı överek şu açıklamada bulundu:

“Başkan Trump, tarihi vergi indirimleri, deregülasyon ve adil ticaret anlaşmaları ile dünyanın en iyi, en dayanıklı ekonomisini inşa etti. Ülke açılmaya devam ederken ve bu yönetim büyüme yanlısı gündemini sürdürürken ekonomimiz güçlü toparlanmasını sürdürecek, Amerikalıları işe geri gönderecek ve mali durumumuzu iyileştirecek.” Sonuçta 2020 mali yılı bütçe açığı, 2019’daki bütçe açığından 2,1 trilyon dolar daha yüksek gelerek tarihi bir seviyeye ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın