Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CBO: ABD’nin Bütçe Açığı Muhtemelen 3,1 Trilyon Dolara Ulaştı

Birçok kişi ABD borcunun GSYİH’yi aşacak olmasını büyük bir endişe olarak göstermezken CBO raporu, açığın 2020 mali yılının sonunda 3,1 trilyon dolara ulaştığını tahmin etti.
CBO: ABD’nin Bütçe Açığı Muhtemelen 3,1 Trilyon Dolara Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD salgın kaynaklı ekonomik durgunluk ve sıçrayan bir toparlanma ile mücadelesini sürdürürken ülkenin büyüyen borcu bugünlerde kimsenin en büyük endişesi değil.

Ekonomist Ray Perryman de Eylül ayındaki bir yazısında 2020’de 3,3 trilyon dolarlık federal bütçe açığı tahmin eden CBO’nun raporuna atıfta bulunarak “ekonomik açıdan bakıldığında, borcun GSYİH’den daha büyük olacağı gerçeği açıkçası o kadar da önemli değil” demişti.

Borç açığı şahinleri bile işlevsiz bir Washington’u ve kaotik bir Beyaz Saray’ı çok ihtiyaç duyulan başka bir uyarıcı turunu onaylamaya çağırıyordu.

Jerome Powell da bu hafta yaptığı açıklamada ABD federal bütçesinin bir süredir sürdürülemez bir yolda olduğunu belirterek; “bu endişelere öncelik vermenin zamanı değil” ifadeleri kullanmıştı.

Trump’ın teşvik görüşmelerini durdururken Powell’ın daha fazla desteğin gerektiğini söylemesi dikkat çekti.
ABD’nin Bütçe Açığı Muhtemelen 3,1 Trilyon Dolara Ulaştı
Kaynak: CBO

İşte bu gelişmelerin üzerine gelen Kongre Bütçe Ofisi (CBO) raporu, 30 Eylül’de sona eren 2020 mali yılı için 3,13 trilyon dolarlık ya da GSYİH’nin yüzde 15,2’si kadar açık tahmin etti. Bunun, ülkenin harcadığı 6,55 trilyon dolar ile yıl boyunca aldığı miktar olan 3,42 trilyon dolar arasındaki uçurumdan kaynaklandığını ekledi.

Tahmin edilen 3,1 trilyon dolarlık bütçe açığının 2019’da kaydedilen açığın üç katından fazlası olduğunu tahmin eden CBO, Hazine Bakanlığı’nın bu ayın sonlarına doğru gerçek açığı duyuracağı bilgisini de verdi.

3,1 trilyon dolarlık açık 1945’ten bu yana en büyük açık olarak gösterilirken 2020’nin açığın GSYİH’nin yüzdesi olarak arttığı ardışık beşinci yılı temsil olduğu söylendi.
ABD’nin Bütçe Açığı 2019
Kaynak: CBO

CBO tahminlerine göre 2020’de gelirler yüzde 1 daha düşük ve harcamalar yüzde 47 daha yüksekti. Ayrıca 3,1 trilyon dolarlık açık, CBO’nun Eylül ayında öngördüğü açıktan 180 milyar dolar daha az geldi.

Çünkü yeni tahminde gelirler 123 milyar dolar daha fazla ve harcamalar tahmin edilenden 56 milyon dolar daha azdı. 2020 mali yılında gelir tahsilatları ve harcamalarının ki döneme ayrılabileceğini belirten CBO, bunu koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik bozulmanın başlamasından önce ve sonra olarak sınıflandırdı.

İlk altı ayda 2020 açığı, 2019 açığından yaklaşık yüzde 8 daha büyükken Nisan’dan Eylül’e kadar son altı ayda 2020’deki açık, bir önceki yılın aynı dönemindeki açığın sekiz katı oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu